Instagram uygulamasına çok seveceğiniz bir özellik geldi. Instagram’da kaybolan fotoğraf ve video gönderme özelliği nedir? Instagram, Facebook’a ait ücretsiz bir fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır.

Şu an itibariyle, Instagram’ın aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Fotoğraf ve video paylaşımının yanı sıra Instagram, IGTV, Hikayeler ve daha fazlası gibi benzersiz özellikler sunuyor.

2020’de Instagram, kaybolan fotoğrafları ve videoları grup veya kişisel sohbetlere göndermenizi sağlayan yeni bir yeni özellik sunmuştu. Kaybolan fotoğraflar ve videolar, WhatsApp ve diğer birçok anlık mesajlaşma uygulamalarında görülen kaybolan mesajlarla aynı teknikle çalışıyor.

Artık Instagram, kaybolan fotoğraflar veya videoları istediğiniz herkese göndermenize izin veriyor. Kullanıcıya, gönderdiğiniz kaybolan fotoğrafı veya videoyu bir defa açtıktan sonra, mesajı tekrar oynatmasına izin vermediğiniz sürece, mesaj artık gelen kutusunda görünmez.

Instagram Kaybolan Fotoğraf Özelliği Nedir?

DM’den attığınız fotoğrafın ya da videonun tek seferlik görüntülenmesini ister misiniz? İşte Instagram kaybolan fotoğraf özelliği tam da bu işe yarıyor.

Instagram DM’den bir kullanıcıya tek seferlik fotoğraf gönderiyorsunuz. Mesajı alan kullanıcı fotoğrafı bir sefer görüntüledikten sonra fotoğraf otomatik olarak siliniyor. Bu tek seferlik video gönderdiğinizde de aynı şekilde oluyor.

Instagram’da Kaybolan Fotoğraf ve Video Gönderin

Bu yazıda, Instagram’da kaybolan fotoğraf veya videonun bir kullanıcıya nasıl gönderileceğine dair adım adım bir rehber hazırladık. Hemen izlenecek adımlara geçelim.

Not: Kaybolan fotoğrafları ve videoları Instagram web üzerinden gönderme seçeneği yok. Bu özelliği kullanmak için Instagram’ın mobil uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

1. Adım: Önce akıllı telefonunuzdaki Instagram uygulamasını açın. Burada Android’i örnek alacağız. Ama adımlar iOS işletim sistemi için de aynı.

2. Adım: Ardından, ekranın sağ üst köşesinde bulunan Mesaj (DM butonuna) simgesine tıklayın.

Instagram'da kaybolan fotoğraf gönderme - mesajlar

Instagram’da kaybolan fotoğraf gönderme – mesajlar

3. Adım: Göndereceğiniz kullanıcının isminin sağındaki kamera simgesine dokunun.

Instagram'da kaybolan fotoğraf gönderme - kamera simgesi

Instagram’da kaybolan fotoğraf gönderme – kamera simgesi

4. Adım: Şimdi ise göndermek istediğiniz fotoğrafı ya da videoyu seçin. Ardından, aşağıda gösterildiği gibi ekranın altındaki “Bir Kez Görüntüle” seçeneğini seçin.

Instagram'da kaybolan fotoğraf gönderme - bir kez görüntüle

Instagram’da kaybolan fotoğraf gönderme – bir kez görüntüle

5. Adım: Bittiğinde, aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi Gönder düğmesine dokunun.

Instagram'da kaybolan fotoğraf gönderme - gönder

Instagram’da kaybolan fotoğraf gönderme – gönder

6. Adım: Başkalarının fotoğraf/videoları tekrar oynatmasına izin vermek istiyorsanız, Tekrar Oynatmaya İzin Ver seçeneğini seçin ve Gönder düğmesine tıklayın.

7. Adım: Kaybolan fotoğraf/video mesaj (DM) kutusunda bu şekilde görünecektir.

Instagram'da kaybolan fotoğraf gönderme özelliği

Instagram’da kaybolan fotoğraf gönderme özelliği

Instagram’da kaybolan fotoğraf ve video gönderme özelliği adımları bu kadar. Artık kaybolan fotoğrafı gönderdiğiniz kişi fotoğrafı ne zaman ilk defa açsa, sohbetten hemen kaldırılacak.