Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen internet… Hayatımızın bir parçası olduğu için aynı zamanda çok tehlikeli olabilme potansiyeline sahiptir internet. İnternet güvenliği gerçek anlamda önemli bir konu.

İnternet’i her alanda kullandığımız için, bunun güvenliğinden de bizler sorumluyuz. Sosyal medya hesaplarınızın şifrelerinin başka insanlar tarafından ele geçirildiğini düşünsenize. Büyük bir hayal kırıklığı.

Peki internet güvenliği için hangi önlemleri almalıyız? İnternetteki güvenliğinizi nasıl arttıracağınızı aşağıda anlattık.

İnternetteki güvenliğinizi 5 adımda arttırmanın yolu;

  1. Şifrelerinizi ne pahasına olursa olsun, kimseyle paylaşmayın,
  2. İnternetten tanıştığınız insanlarla yüz yüze görüşmekten kaçının,
  3. Telefonunuza ve bigisayarınıza bilmediğiniz uygulamaları yüklemeyin,
  4. Kimliğinizi internetteki insanlarla paylaşırken iki kere düşünün,
  5. Akıllı bir dijital vatandaş olun.

1- Şifrelerinizi Kimseyle Paylaşmayın

Şifrelerinizi en yakın arkadaşlarınızla bile paylaşmayın. Telefon kilidi şifresi, internet bankacılığı şifreleri, sosyal medya hesaplarınızın şifreleri vs. kimseyle paylaşmayın. İnternet güvenliği açısından bu çok önemli!

Şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın

Şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın

Özellikle cep telefonunuzun ekran kilidi şifresini hiç kimseyle paylaşmayın. Çünkü, bütün bilgileriniz cep telefonunuzda saklı. Cep telefonunuzun ekran kilidi şifresini bilen biri, sizin internet bankacılığı şifrenizi çalabilir, sosyal medya hesabınızın şifrelerini değiştirebilir, hatta casus uygulama yükleyebilir.

2- İnternet’ten Tanıştığınız Bir İnsanla Yüz Yüze Görüşmeye Giderken Akıllıca Davranın

İnternet’ten tanıştığınız ama tanımadığınız insanlarla yüz yüze görüşmeye giderken akıllı olun. Çünkü her insan iyi duygularla adım atmaz.

İnternetten tanıştığınız insanlarla yüz yüze görüşmeyin

İnternetten tanıştığınız insanlarla yüz yüze görüşmeyin

Görüşmeye gideceğiniz yerin sessiz ve ıssız bir yer olmadığını göz önünde bulundurarak hareket edin. Acil bir durumda kendinizi savunabileceğiniz bir şeyler düşünmeden harekete geçmeyin.

Gideceğiniz yeri ve internette tanıştığınız kişiyi mutlaka bir yakınınıza veya en yakın arkadaşınıza söyleyin. Başınıza bir şey gelmesi durumunda onlar yerinizi bilmeli.

3- Telefonunuza Bilmediğiniz Uygulamaları Yüklemeyin

Telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamayı bilmiyorsanız ve daha önce yüklemediyseniz, onun bir casus uygulama olmadığından emin olun. Zaten Google uygulama mağazası ve Apple uygulama mağazasındaki uygulamaların bir çoğu güvenlidir.

Telefonunuza bilmediğiniz uygulamaları yüklemeyin

Telefonunuza bilmediğiniz uygulamaları yüklemeyin

Ama internetteki herhangi bir siteden indirip, telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamaların virüslü olmadığından emin olun. Telefonunuzun yazılımını güncel tutun ki, virüslü dosya ve uygulamaları yüklemeye çalışınca sizi uyarır.

Aynı durumlar bilgisayarınız için de geçerli. Bilgisayarınıza güvenli bir virüs koruma programı kurmayı unutmayın. İnternet güvenliği açısından bu önemli.

4- Gerçek Kimliğinizi İnternet’te Herkesle Paylaşmayın

İnsanlar sizin hakkınızda ne kadar az bilgi biliyorsa, hayatınıza o kadar karışabilirler. Bu gerçek bir bilgidir, kuraldır. Bu kural hem gerçek hayatınızda hem de internet hayatınızda uymanız gereken bir kuraldır.

Kimliğinizi İnternet'teki insanlarla paylaşmayın

Kimliğinizi İnternet’teki insanlarla paylaşmayın

Bu yüzden internette gerçek bilgilerinizi paylaşmamaya özen gösterin. Her şeyinizi herkese söylemeyin. Doğum tarihinizi, kimlik bilgilerinizi ve adres bilgilerinizi her yerde paylaşmayın.

5- Akıllı Bir Dijital Vatandaş Olun

İnternet alemi gerçekten dedikodu ve gerçek olmayan bilgilerle dolu. Bu yüzden duyduğunuz her şeye inanmayın.

Akıllı bir dijital vatandaş olun

Akıllı bir dijital vatandaş olun

Birileri hakkında konuşmadan önce onunla ilgili bilgi sahibi olun. Çünkü yalan bir bilgi yüzünden tanımadığınız insanları kötülemiş olabilirsiniz. Yargısız infaz etmiş gibi olur.

Paylaşacağınız her türlü bilgi, fotoğraf, video vs. şeylerin yıllarca internette kalacağını bilerek hareket edin.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum. Hiç kimseye her zaman güvenmeyin ve her şeyinizi paylaşmayın (yiyecek ve içecek hariç?)

İnternet güvenliği konusunda yazdığımız bu yazıyı beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayın.

Şu sözü de buraya bırakalım;

Hiçbir Sistem Güvenli DEĞİLDİR! (MRX)