24 Mayıs 2021’de Apple, iPhone ve iPad için iOS 14.6 ve iPadOS 14.6’yı piyasaya sürdü. Peki iOS 14.6 ve iPadOS 14.6’daki yenilikler neler? Bu güncellemeler, Apple Card Family’nin lansmanını, podcast aboneliklerini ve daha fazlasını içerir. İşte yeniliklerin kısa bir özeti.

Apple Kart Ailesi

iOS ve iPadOS 14.6, iki yetişkinin birlikte bir Apple Card kredi kartına sahip olmasına ve her ikisinin de satın alımlardan kredi toplamasına olanak tanıyan yeni bir özellik olan Apple Card Family’nin lansmanını içeriyor. Kart sahipleri ayrıca bir Aile Paylaşımı grubu oluşturabilir ve Apple Kartınızı kullanmak için 13 yaşında veya daha büyük 5 katılımcıyı (1 veya 2 yetişkin dahil toplam 6 kullanıcı) ekleyebilir.

iOS 14.6 ve iPadOS 14.6'daki yenilikler

iOS 14.6 ve iPadOS 14.6’daki yenilikler

Kart sahipleri, her bir katılımcının aktivitelerini takip edebilecek, harcama limitleri belirleyebilecek ve tüm ücretleri tek bir aylık fatura ile ödeyebilecek. Apple Card Family, başkasına ait bir kredi kartının yetkili kullanıcısı olma şeklindeki yaygın uygulamanın tam tersidir.

Bu durumda, yetkili kullanıcının kredi kaydı, hesapla ilişkili harcama alışkanlıklarından veya ödeme gecikmelerinden etkilenebilir. Ancak bu, bir kredi kartının ortak sahibi (veya ortak sahibi) olmaktan daha az doğrudan bir şekilde olabilir.

Podcast’ler

iOS 14.6 ve iPadOS 14.6, Podcasts uygulamasına önemli bir yeni özellik getiriyor. Bireysel podcast şovlarına veya kanallarına abone olma yeteneği geldi. Apple Podcast abonelikleri ile dinleyiciler, favori podcast üreticilerine (üreticiler katılmayı seçerse) bu programları finansal olarak desteklemek için aylık veya yıllık bir ücret ödeyebilir.

Podcast üreticilerinin katılabilmeleri için Apple’a yılda 19,99 ABD Doları ve ilk yıl için abonelik gelirinin %30’unu , ardından her ek yıl için abonelik gelirinin %15’ini ödemeleri gerekir.

AirTag ve My Find

iPhone ve iPad’deki My Find uygulamasında artık bir AirTag ve Find My network aksesuarlarını kayıp olarak işaretlerken bir e-posta adresi ekleyebilirsiniz. Daha önce, yalnızca bir telefon numarasını paylaşabiliyordunuz.

Ek olarak, AirTag NFC özellikli bir cihazla bir AirTag’e dokunulduğunda artık etiket sahibinin telefon numarasını kısmen kapatacak.

Ulaşılabilirlik

iOS 14.6 ve iPadOS 14.6’da tanıtılan büyük bir yeni erişilebilirlik özelliği var. İPhone veya iPad’lerinde Sesle Denetim’i kullanan kişiler, yeniden başlattıktan sonra yalnızca seslerini kullanarak cihazlarının kilidini açabilir. Önceden, ekran kilidi şifrenizi girmeniz gerekiyordu. Artık buna gerek kalmıyor.

Hata düzeltmeleri

iOS  ve iPadOS 14.6 sürümü ayrica her platform için bir avuç hata düzeltmesi içerir. iPad’de iPadOS 14.6, hatırlatıcıların boş satırlar olarak görünebileceği bir hatayı ve bir telefon görüşmesi sırasında Bluetooth cihazlarının bağlantısını kesip farklı bir cihaza ses göndermesine neden olan bir sorunu düzeltir.

iPhone’da iOS 14.6, bir Apple Watch ile iPhone’unuzun kilidini açma, boş satırlar olarak görünen hatırlatıcılar, arama engelleme uzantıları, arama sırasında Bluetooth cihazı sesi ve başlatma sırasında düşük performans ile ilgili sorunları düzeltir.

iOS 14.6 ve iPadOS 14.6’daki yenilikler bunlardı. Peki iPhone ya da iPad cihazına nasıl 14.6 güncellemesi yüklenir? Aşağıda nasıl yapacağınızı anlattık.

iOS 14.6 veya iPadOS 14.6’ya Nasıl Güncellenir

iOS 14.6 ve iPadOS 14.6'daki yenilikler nedir

iOS 14.6 ve iPadOS 14.6’daki yenilikler nedir

iOS ve iPadOS 14.6, iOS 14’ü destekleyen tüm iPhone veya iPad’lerde kullanılabilir. Güncelleme yapmak istiyorsanız, önce İnternet’e bağlanın ve ardından iPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını açın . Ayarlar’da Genel, sonra da Yazılım Güncelleme’ye gidin.

Güncelleme akıllı telefonunuz veya tabletiniz için mevcutsa, yeni özelliklerin kısa bir listesiyle birlikte “iOS 14.6” veya “iPadOS 14.6″nın listelendiğini göreceksiniz. Güncellemeyi yüklemek için “İndir ve Yükle” veya “Şimdi Yükle” seçeneğine dokunun. Yükleme işlemini tamamlamak için cihazınızın yeniden başlatılması gerekecektir.