Apple, bu sonbahar aylarında 4 farklı iPhone modelini piyasaya süreceği söyleniyor. Ekim ayının başlarında piyasaya sürülmesi beklenen iPhone 12 serisi önceki sürümlerden çok daha hızlı ve daha az çentikli ekranla geleceği gelen bilgiler arasında. Bu yeni modeller hakkında bilmeniz gereken herşeyi bu yazımızda sizlere anlattık.

Korona virüsü nedeniyle yeni amiral gemisi Apple’ın iPhone 12 serisi telefonların piyasaya çıkış tarihinin ertelenmesi bekleniyordu. Ama Ekim ayının başlarında piyasaya sürüleceği belirtiliyor.

Ekran Tasarımı ve Kalitesi

Apple şimdiye kadar ilk kez Oled ekran teknolojisine sahip amiral gemisi iPhone 12 serisi telefonlarında kullanacağı biliniyor.

Bütün iPhone 12 serisinde kullanacağı Oled ekran teknolojisiyle birlikte ekran hızınında değiştirildiği ve 120 Hz yüksek yenileme hızına sahip olacağı söyleniyor. Bu güne kadar üretilmiş bütün iPhone’lar en fazla 60 Hz ekran yenileme hızına sahipti. Ancak iPhone 12 serisinde bunun da değiştirildiği ve iki katına çıkarıldığı belirtildi.

Kamera Performansı

iPhone 12 Serisi
iPhone 12 Serisi

Apple, yeni amiral gemisi serisinde yapacağı diğer değişiklik de kamera performansı. Özellikle İphone 12 Pro’da kamera lensinde değişiklik yapılacağı söylendi. Apple, iki iPhone modelinde üç lensli kamera, diğer iki modelde de iki lensli kamera sistemi kullanacağı biliniyor.

Ayrıca Apple, iki iPhone modelinde 3D algılama özelliğine sahip ToF sensörü kullanacak. ToF sensörü lazer sistemiyle çalışıyor. Bu sensör sayesinde 3D fotoğraflar çekilebilecek. Bu sayede arttırılmış gerçeklik ve daha kaliteli fotoğraflar çekilebilir hale gelecek.

İşlemci Performansı

Apple, iPhone 12 serisinde A14 işlemcisini kullanacağı söyleniyor. Daha önceki serisinde A13 işlemcisini kullanan Apple, yeni çıkaracağı iPhone modellerinde 5nm işlem hızına sahip A14 işlemcisini kullanacak. A14 işlemci sayesinde daha hızlı ve daha verimli performans sağlayan iPhone modelleri bekleniyor.

Diğer Bilinmesi Gerekenler:

iPhone 12 serisinde bir ilk yapılacak: Yeni amiral gemisi iPhone’lar 5G teknolojisiyle gelecek. Bununla birlikte iOS 14‘le birlikte gelen ilk iPhone serisi olacak.

Apple bir ilke imza atıyor!

Apple, iPhone 12 serisinde kutunun içinde şarj cihazı bulundurmayacak. Bununla birlikte yüksek veri aktarımı ve hızlı şarj destekli bir veri aktarma kablosunu kutunun içinde gönderecek. Kutuya şarj cihazını koymayan Apple, kargo maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor.