O şarkı ne? iPhone’unuz yakınlarda çalan herhangi bir şarkıyı dinleyebilir ve size söyleyebilir. Herhangi bir uygulamaya ihtiyacınız yok; birden fazla şarkı tanımlama aracı doğrudan iPhone’unuzda yerleşik olarak bulunuyor.

Apple, popüler bir müzik tanıma uygulaması olan Shazam’ı bile satın aldı. İşte müzik tanıma çalışmaları yer alıyor nasıl : Bir şarkı dinlemek için iPhone anlatınca, çevrenizdeki ses kaydetmek için kendi mikrofonunu kullanır. Bu ses verileri bir sunucuya yüklenir ve analiz edilerek veritabanındaki bilinen bir şarkıyla eşleştirilir.

Siri’ye Hangi Şarkının Çaldığını Sor

Siri’ye “Bu şarkı ne?” gibi bir şey söyleyerek hangi şarkının çaldığını sorabilirsiniz. veya “Ne oynuyor?”.

Siri’yi etkinleştirmek için iPhone’un Güç düğmesine uzun basın. “Bu şarkı ne?” deyin. Hey Siri’yi kurduysanız, “Hey Siri, o şarkı ne?” de diyebilirsiniz. herhangi bir tuşa basmadan. Siri açılır ve “Dinlememe izin ver” veya “Bu melodiyi adlandırıyorum” gibi bir şey söyleyecektir.

iPhone’unuzun müziği doğru şekilde duyabildiğinden emin olun. Gürültülü bir yerdeyseniz veya biri müzik yüzünden yüksek sesle konuşuyorsa, şarkıyı yeterince iyi duymayabilir. Bir sorununuz varsa, iPhone’unuzu müziği çalan ses kaynağına yaklaştırmayı, bölgedeki gürültüyü azaltmayı veya şarkıyı çalan hoparlörün sesini açmayı deneyin.

iPhone’unuz şarkıyı yeterince iyi duyarsa, size şarkıyı gösterir. Hatta iTunes Store uygulamasına gidebilir ve Siri’yi kullanarak tanımladığınız şarkıların listesini görebilirsiniz .

Shazam Kontrol Merkezi Düğmesini Kullanın

iPhone veya iPad’iniz ioS 14.2 veya iPadOS 14.2 veya üstünü çalıştırdığı sürece, artık bir şarkıyı tanımlamaya başlamak için kullanabileceğiniz hızlı bir Kontrol Merkezi düğmesi var. Ancak, varsayılan olarak etkin değildir.

Kontrol Merkezi’ne Müzik Tanıma düğmesi eklemek , Ayarlar head> Kontrol Merkezi. Soldaki artı işaretine dokunarak Kontrol Merkezinize “Müzik Tanıma” düğmesini ekleyin. (Ayarlar ekranında bu seçeneği görmüyorsanız , iPhone veya iPad’inizi henüz iOS 14.2 veya iPadOS 14.2’ye güncellememişsinizdir .)

Ardından, Kontrol Merkezi düzenini yeniden düzenlemek için listede yukarı veya aşağı sürükleyebilirsiniz.

Düğme eklendiğinde artık iPhone veya iPad ekranınızın sağ üst köşesinden aşağı kaydırabilirsiniz. (Çentiksiz daha eski bir iPhone’da, bunun yerine ekranın altından yukarı kaydırmanız gerekir.)

Shazam logolu düğmeye dokunun. Düğme, etrafınızdaki sesi dinlerken yanacak ve titreyecektir. iPhone’unuzun ses kaynağını doğru şekilde duyabildiğinden emin olun.

İşlem tamamlandığında, hangi şarkının çaldığını gösteren bir “Müzik Tanıma” bildirim başlığı göreceksiniz. Bu bildirim, bildirim merkezinizde diğer tüm uygulamalarınızın bildirimleriyle birlikte görünür.

Düğmeye dokunduktan sonra iPhone’unuz yalnızca 10 ila 15 saniye dinleyecektir. Bu süre içinde bir şarkıyı tanımlayamazsa, bir şarkının algılanmadığını belirten bir bildirim görürsünüz.