VPN’ler veya sanal özel ağlar, konumlarını ve web trafiğini şifreleyerek internet etkinliklerini maskelemenin bir yolu olarak milyonlarca insan tarafından kullanılmaya devam ediyor.

Ancak siber güvenlik uzmanları, halka açık internet bağlantılarını çok daha az bir güvenlik tehdidi haline getiren yaygın şifreleme kullanımı sayesinde, modern internette çoğu insanın güvenli bir şekilde onlardan kurtulabileceğini söylüyor.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nde siber güvenlik öğretim görevlisi olan Nicholas Weaver, “Ticari VPN‘lerin çoğu güvenlik açısından yılan yağıdır” dedi. “Güvenliğinizi hiç artırmıyorlar.” Bu, siber güvenlik ortamının nasıl değiştiğini vurgulayan bir gelişmedir: Bilgisayar korsanlarının insanların bireysel cihazlarını hedef alma olasılığı daha düşüktür ve bunun yerine en önemli hesaplarına giriş bilgilerine odaklanır.

Yıllarca uzmanlar, ortalama insanların internet trafiğini karartacak adımlar atmadan kahve dükkanı gibi halka açık bir yerde Wi-Fi kullanmanın tehlikeli olduğu konusunda uyardı. Yabancılarla bir Wi-Fi ağını paylaşan biri, esasen tüm trafiğini onu kullanan diğerleriyle paylaşıyordu. Örneğin, biri banka bakiyesini kontrol etmeye karar verirse, yakındaki bir bilgisayar korsanının hassas bilgileri çalabilme riskiyle karşı karşıya kaldı.

VPN’ler bu soruna karşı koymanın bir yolunu sundu. VPN’ler, bir kullanıcının internet trafiğini kendi sunucuları üzerinden yeniden yönlendirir. Bu, tarama hızını yavaşlatabilir, ancak bir kullanıcının İnternet Protokolü adresini – genel konumlarını da içeren – ziyaret ettikleri web sitelerinden gizleme avantajı sağlar.

Ama bu artık eskisi gibi sorun değil. Çoğu tarayıcı, son yıllarda HTTPS adı verilen bir teknolojiyle çoğu sitede internet trafiğini otomatik olarak şifreleyen ek bir güvenlik katmanını sessizce uygulamıştır. URL tarafından küçük bir asma kilitle belirtilen HTTPS’nin varlığı, bir dolandırıcının veya bilgisayar korsanının insanların internet alışkanlıklarını izlemek için halka açık bir Wi-Fi bağlantısına çömeldiği endişe verici senaryonun mümkün olmadığı anlamına gelir.

Weaver, kahve dükkanınızdaki bir bilgisayar korsanı tehdidinin başlangıçta o kadar gerçek olup olmadığı net değil, ancak şu anda kesinlikle büyük bir tehlike değil, dedi. “Unutmayın, kafede size saldıran birinin temelde kafede olması gerekiyor” dedi.

“Şaka dışında kullanıldığını hiç bilmiyorum. Ve bunların hepsi artık HTTPS kullanan çoğu siteyle alakasız” dedi. VPN’ler için hala geçerli kullanımlar var.

Kullanıcı trafiğini otomatik olarak yeniden yönlendiren ve siber güvenlik uzmanları tarafıindan büyük ölçüde övülen ücretsiz bir web tarayıcısı olan Tor Tarayıcı gibi başka seçenekler de mevcut olsa da, belirli sansür türlerini aşmak için paha biçilmez bir araçtır

VPN’ler, çalışanlarının dahili ağlarında uzaktan oturum açmasına ihtiyaç duyan işletmeler için de hayati önem taşır. Ayrıca, akış hizmetlerinde belirli ülkelerle sınırlı olan televizyon programlarını ve filmleri izlemenin popüler ve etkili bir yoludur.