Kablosuz şarj, akıllı telefonunuzla sahip olmak için büyük bir kolaylıktır, ancak tüm şarj cihazları eşit yaratılmamıştır. Bazı kablosuz şarj cihazları telefonunuzla daha iyi çalışır. Hangisini alacağınızı nereden biliyorsunuz? Sana göstereceğiz. Dalışa geçmeden önce, bariz olanı yoldan çıkaralım.

 

Kablosuz şarj cihazı kullanmak için kablosuz şarjlı bir telefona ihtiyacınız olacak. Günümüzde tüm telefonların bu teknolojiye sahip olduğunu varsaymak anlaşılabilir, ancak durum böyle değil. Basit bir web araması, sizinkinin yapıp yapmadığını size söyleyebilir.

Qi Anahtardır

Kısa bir süre için, öne çıkmak için yarışan birkaç farklı kablosuz şarj standardı vardı, ancak bu uzun sürmedi. Kablosuz şarjlı herhangi bir telefon, Qi olarak telaffuz edilen “chee” şarj standardına sahip olacaktır . Buna iPhone’lar da dahildir.

USB standartları gibi düşünün. USB-C’ye sahip bir telefonla mikro USB şarj cihazı kullanamazsınız. Aynı şekilde, Qi’yi destekleyen bir telefonu kablosuz olarak şarj etmek için bir Qi şarj cihazına ihtiyacınız var. Bu kadar basit. Daha önce de belirtildiği gibi, Qi’nin gerçekten uygulanabilir alternatifleri yok zaten, ama akılda tutulması gereken bir şey.

USB-C’yi arayın

Burada kablosuz şarjdan bahsediyoruz , ancak hala bazı kablolar var. Hala mikro USB kullanan birçok kablosuz şarj cihazı var. Bunlar teknik olarak hala iyi olsa da, USB-C kullanan biriyle daha iyi durumda olacaksınız .

Niye ya? Mikro-USB şarj cihazları, “QuickCharge” adı verilen daha eski bir standart kullanıyor. Daha yeni USB-C “Güç Dağıtımı” standardından daha düşük bir güç sınırına sahiptir. Bu, USB-C kablosuz şarj cihazlarının daha güçlü ve geleceğe daha dayanıklı olduğu anlamına gelir.

Diğer bir avantaj, iPhone’unuz yoksa, telefonunuzun muhtemelen bir USB-C bağlantı noktasına sahip olmasıdır. Bu nedenle, daha iyi şarj hızlarına ihtiyacınız varsa veya telefonunuzu şarj olurken kullanmak istiyorsanız, kablosuz şarj cihazını fişten çekip kabloyu doğrudan telefonunuza takabilirsiniz.