Video oyunlarında öne çıkmak için para ödeyemediğiniz günler geride kaldı. İşte “kazanmak için öde” mekaniğinin ne olduğu ve video oyunlarını nasıl daha da kötüleştirebilecekleri.

Kazanmak için Öde Mekaniği

Bir önceki bölümde, oyun içinde satın alabileceğiniz varlıklar olan mikro dönüşümleri tartışmıştık . Buna öğeler, kostümler, premium özellikler ve daha fazlası dahildir. Mikroişlemler, bazı ülkeler etik olmayan mikroişlem modellerinin kullanımını bile yasakladığı için, oyun topluluğunda uzun süredir tartışmalı bir konu olmuştur.

Oyun içi mikro dönüşümler genellikle iki gruba ayrılır. “Kozmetik” mikro dönüşümler, karakterlerin giyebileceği deriler, kostümler ve kıyafetler gibi tamamen estetiktir.

Tersine, bir başlığın temel oynanışını doğrudan etkileyen “kazanmak için öde” mikro dönüşümleri vardır. Bu satın alımlar, ödeme yapmak isteyen oyunculara belirli becerilere ve öğelere daha hızlı veya özel erişim sağlayarak bir “bacak desteği” verir.

Bunun, hem kozmetik hem de kazan-öde mikro dönüşümlerini harmanlayan ” gacha oyunlarından farklı olduğunu unutmayın . Bu oyunlar, size rastgele çeşitli nadir karakterler veren “paketlerin” açılmasını içerir. Bu oyunların birincil amacı genellikle karakterleri toplamak olduğundan, aynı anda hem kozmetik hem de kazan-öde şeklindedirler.

Taşlama ve Dişli

Kazanmak için ödemeli video oyunları genellikle ücretli ve ücretsiz oyuncular arasında bir miktar “eşlik” ekler. Örneğin, özellikle güçlü bir silahın kilidini açmak için 5 dolar ödeyebilirsiniz, ancak o silahı oyun içinde satın almak için yeterli para birimini elde etmek için 20 saat oynamaya devam edebilirsiniz. Teknik olarak o silahı kazanmanıZı engellemeseler de, parayı ödeyenlerden çok daha fazla çaba sarf etmeniz gerekiyor. Gereken çabadaki bu önemli farklılık, daha fazla gelir elde etmeyi amaçlayan bilinçli bir tasarım seçimidir.

 

Çalışmalar, bu “sırada atlama” mikroişlem modelinin, oyuncuların satın alma olasılığını artırdığını göstermiştir. Bu oyunlar, “Ekstra 20 saat öğütmek, kazanacağım zamana değer mi?” diye düşünmenize neden oluyor. Sonuçta, yalnızca oyuncu bu tür bir kararı kendisi için verebilir.

Bunun gibi sistemler başlangıçta oynaması ücretsiz oyunlarla sınırlıyken, premium, tam fiyatlı oyun deneyimlerinde de yolunu buldular. Pek çok oyunda, premium öğeler, en üst düzey donanıma erişim ve hatta seviyeleri daha hızlı kazanmanıza yardımcı olan deneyim güçlendiriciler sunan oyun içi mağazalar bulunur. Oyunun türüne bağlı olarak, bunlar bazı oyunculara rakiplerine göre önemli avantajlar sağlayabilir.

Bir Oyunu Pay-to-Win yapan nedir?

Bu modelin etkisi oyundan oyuna değişir. “Kazanmak için öde” zaten çok olumsuz çağrışımlara sahip olduğundan, birçok oyuncunun endüstrinin bu yönde ilerlemesinden memnun olmadığını tahmin edebilirsiniz.

Örneğin, çok oyunculu çevrimiçi oyunları veya MMO’ları ele alalım. Erken oyunlarda, çoğu öğe ve yükseltme, öğütmek veya aramak için zaman ayırmaya istekli oldukları sürece tüm oyuncular tarafından erişilebilirdi. Günümüzde, ödeme yapan oyuncular için bu süreci kolaylaştıran tonlarca mekanik var.

Kazanmak için öde mekaniği söz konusu olduğunda çok fazla gri alan var. Bazıları için, bu mekaniğin diğer oyuncular üzerinde hiçbir etkisi olmaması önemli değil. Örneğin, çevrimiçi rol yapma oyunu Genshin Impact çoğunlukla tek başına oynanır ve oyunun temel oyun mekaniğinin çoğu esas olarak tek oyunculudur.

 

Bu nedenle, insanlar bu başlık için binlerce dolar harcayabilse de, para kazanma büyük ölçüde “iyi”. Ancak birçok kişi bu mekaniklerin çok oyunculu modda çok daha kötü olduğuna inanıyor . Örneğin, rekabetçi bir nişancı oyununda, birinin kilidi açılabilir bir silaha erişimi yoksa, açık bir dezavantajı olacaktır. Bu nedenle, bu esasen premium donanım elde etmek için daha fazla para ödeyemeyen veya ödemek istemeyen oyuncuları “cezalandırır”.

Başka bir oyuncu grubu, tek oyunculu oyunlarda bile, kazan-öde sisteminin varlığının oyun tasarımına aktif olarak zarar verdiğine inanıyor.

Örneğin, bir oyun birisinin 10 saatlik bir seviyelendirme sürecini atlamak için 10 $ ödeyebileceği fikriyle tasarlandıysa, oyun tasarımcıları bu 10 saatlik seviyelendirme sürecini oynamayı daha az eğlenceli hale getirmek için aktif olarak teşvik edilir. Oyun zaten tam fiyattan satılıyorsa daha da sinir bozucu olabilir.