Bazı insanlar kripto para biriminden zengin oluyor olabilir, ancak yeni gelenler için öğrenme eğrisi dik. Karmaşıklıkları gözden kaçırmak ve en sevdiğiniz ünlü gibi etkili birinin tavsiyelerini takip etmek isteyebilirsiniz. Ama bu akıllıca bir hareket mi?

Ünlüler Mali Müşavir Değildir

Bu bariz görünebilir, ancak ünlüler finansal tavsiye vermek için para almıyorlar. Bunun yerine, ürünleri tanıtmak için para alırlar ve bazen bu ürünler, az ya da çok finansal yatırımlardır.

Kardashian ve profesyonel boksör Floyd Mayweather’ın EthereumMax adlı belirli bir kripto para birimiyle ilgili davalarla karşı karşıya olduğunu bildirdi. Her iki ünlüye de EthereumMax’i hayranlarına tanıtmaları için büyük meblağlar ödendi.

Daha sonra, EthereumMax’in değeri yaklaşık %97 düştü ve yatırımcıların bu ünlüleri bir “pompala ve boşalt” planına katılmakla suçlamasına yol açtı.

Pompala ve boşalt dolandırıcıları, yatırımlarını yüksek bir getiri için satmadan önce değerinin artması için bir yatırım tavsiye eder (veya daha uygun bir şekilde yutturur). Bu “damping”, yatırıma kandırılanların değerini düşürerek para kaybetmelerine neden olur. Eskiden telefonla yapılan ama artık internet sayesinde daha da yaygınlaşan eski bir numara. Ve EthereumMax, oradaki tek kripto tabanlı dolandırıcılıktan çok uzak.

Gerçek Araştırma Yapın

Ciddi kripto meraklılarının EthereumMax’i asla iyi bir yatırım veya hatta meşru bir kripto para birimi olarak görmediğini belirtmekte fayda var. Bir endüstri terimini kullanmak için bir “bokcoin” olarak biliniyordu ve hala biliniyor. Ama Mayweather’ın dövüşünü veya Kardashian’in Instagram hikayelerini izleyen ortalama bir insan bunu nasıl bilebilir? Dolandırıcıların güvendiği konu, konuyla ilgili bilgi eksikliğidir.

Kardashian ve Mayweather hakkında söyleyebileceğiniz en cömert şey, iddia edilen plandan habersiz olmalarıdır. Etkileyiciler genellikle yalnızca gerçekten inandıkları ürünleri tanıttığını iddia eder, ancak kripto para birimi en hafif tabirle karmaşık bir teknolojidir. Ünlülerin yoğun hayatlarında, konuyu derinlemesine araştırmalarını ve bu konuda bilinçli bakış açıları geliştirmelerini beklemek ne kadar gerçekçi?

Bu yüzden bağımsız araştırma yapmalı ve size bir şey önermek için para ödeyen kimseyi dinlememelisiniz. Etkileyenler yalnızca inandıkları ürünleri tanıttığını iddia edebilirken, herhangi bir kripto para birimini tanıtmayı kabul etmeden önce kapsamlı bir şekilde araştırdıklarını ve gerçek bir içgörü kazandıklarını varsaymak zor olabilir.

Benzer şekilde, yatırımınızdan para kazanmaya çalışan birini de dinlememelisiniz. Bu, halihazırda bir kripto para birimine yatırım yapmış insanları içerir; satın aldığınız, getirilerini büyük olasılıkla artıracaktır. Hype’a inanmayın.

Bunun yerine, meşru finans uzmanlarını dinleyin ve

kripto para biriminin nasıl çalıştığını ve onu çevreleyen dolandırıcılığı gerçekten anladığınızdan emin olun. Herhangi bir yatırımda, kripto para dahil olmak üzere riskler vardır ve herhangi bir karar vermeden önce bu risklerin ne olduğunun farkında olmalısınız.