Maliye bakanlığı, kripto para borsa işlemleri yapan bütün web sitelerden kullanıcı bilgilerini istedi. İstenilen bu bilgilerin içinde kullanıcıların varlık miktarı da var. Kripto para yasası için önemli bir adım atıldı.

Kripto paraların bu kadar değer kazanması üzerine Maliye bakanlığı harekete geçti. Tüm dünyada değer kazanan kripto paralar, bazı büyük şirketlerin kripto paraları ödeme seçenekleri arasına alması sonucu daha fazla değer kazandı.

Maliye Bakanlığı Kripto Para Borsalarından Kullanıcı verilerini Talep Etti

Kripto para vergisinin de gelmesi bekleniyor. Bunun üzerine Maliye bakanlığı, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarından, kullanıcıların tüm bilgilerini istedi.

Bakanlık, kripto para vergisi için atılacak ilk adımı atmış oldu. İstenilen verilerin arasında TC kimlik numarası, kripto para cüzdan numarası, sisteme kayıt oldukları tarih gibi bir çok önemli bilgi bulunuyor.

Kripto para yasası vergisi mi geliyor

Kripto para yasası vergisi mi geliyor

Maliye Bakanlığının Borsalardan İstediği Kullanıcı Verileri Nelerdir?

1- Kullanıcı ID

Kullanıcıların sisteme kayıtlı dijital cüzdan numarası.

2- Kullanıcıların Kimlik Türleri

TCKN, Pasaport No, Yabancı kimlik no, VKN.

3- Kimlik Bilgileri

Kullanıcıların sistemde kayıtlı oldukları kimlik türlerine göre kimlik numaraları

4- Kullanıcıların Varlık Miktarı

Kullanıcılara ait kripto paraların varlıklarının miktarı.

5- Stok Tarihi

Kullanıcıların yaptığı işlemlerin, GG/AA/YYYY biçiminde tarihleri

6- Kullanıcılarının Kayıt Tarihi

Kullanıcıların sisteme kayıt olduğu tarih.

Bu kadar verinin istenmesinin sebebi, ileriki zamanlarda kullanıcılardan kripto para vergisinin istenebileceği gibi görünüyor. Hatta geçmiş zamanda yapılan kripto para işlemleri için de vergi istenmesi bekleniyor.

Devlet, Kripto Para Yasası İçin En Somut Adımı Attı

Bakanlık, dijital para yasası için atmış olduğu bu adımla, kripto paralar için atılmış en somut adım oldu. Daha önce bu konu çok fazla gündeme gelmemiş olsa da devletin buna el atacağı belliydi.

Devletin bunu yasaklaması çok yanlış bir seçim olurdu. Çünkü internette yapılan eylemler, durdurulamaz, yasaklanamaz. Yasaklansa bile kullanıcılar bir yol bulup yine de kripto para alıp satacaktır.

Çünkü kripto paranın herhangi bir merkezi bulunmuyor. Ayrıca enflasyondan etkilenmiyor. Kripto parayı kendiniz üretebildiğiniz gibi, çeşitli web sitelerinden alım ve satış işlemleri de yapabilirsiniz.