Manchester Üniversitesi’ne saldıran siber suçlular tarafından bir milyondan fazla NHS hasta kaydına erişildiği bildirildi. Veriler üniversite tarafından araştırma amacıyla toplanmıştı. Sızan ayrıntılar arasında NHS numaraları ve hastaların posta kodlarının ilk üç harfi yer alıyor.

Bilgisayar korsanları yine rahat durmuyor. Bu sefer de Manchester üniversitesini hackleyip, yüzbinlerce hastanın bilgilerini çaldılar. Hackerlerın bu bilgileri ne için çaldıkları henüz bilinmiyor.

Manchester Üniversitesi hacklendi, 1 milyondan fazla kişinin bilgileri çalındı

 

Manchester üniversitesini hackleyip yüzbinlerce hastanın bilgilerini çaldılar

Manchester üniversitesini hackleyip yüzbinlerce hastanın bilgilerini çaldılar

Üniversite, 9 Haziran’da bir siber saldırıya maruz kaldığını ve geçmiş ve şimdiki öğrenci ve mezunların verilerine siber suçlular tarafından erişildiğini duyurdu. Bir soruşturma yürüttüğünü ve Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) ile temas halinde olduğunu açıkladı.

The Independent, erişilen verilerin 200’den fazla hastaneden tıbbi araştırma amacıyla toplanan 1,1 milyon NHS kaydını içerdiğini bildirdi. Veriler, ülke genelinde ağır travma hastalarının raporlarını ve terör saldırılarının kurbanlarına yönelik tedavileri içeriyor.

The Independent’ın gördüğü bir nota göre üniversite, NHS yetkililerine kaç hastanın etkilendiğini veya isimlerinin de hacklenip hacklenmediğini bilmediğini itiraf etti .

Olayın bir sonucu olarak, NHS şefleri, Manchester Üniversitesi tarafından “NHS verilerinin kamuya açık hale getirilme potansiyeli” olduğu konusunda uyarıldı. Veri seti o zamandan beri kapatıldı, ancak üniversite tarafından yapılan bir araştırma, yedek sunuculara erişildiğini ortaya çıkardı.

Manchester Üniversitesi, artık üniversiteler ve kolejler kabul hizmeti (UCAS) numaralarını ve ücret durumunu, UCAS engellilik kodlarını ve ayrıca üniversite kimlikleri ve doğum tarihleri ​​gibi kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri içeren siber suçlular tarafından görülen veri listesini güncelledi.

Güncellenen bilgilerle birlikte yapılan açıklamada, üniversitenin önceliğinin bu sorunu çözmek olduğu belirtildi. “Kurum içi uzmanlarımız ve dış desteğimiz, bu olayı çözmek ve etkilerine yanıt vermek için gece gündüz çalışıyor. İncelemelerimizi sürdürüyoruz” denildi.