Meta bugün, kullanıcıların artık Instagram ve Messenger’da görüntülü görüşme yapmak ve görüşmeyi yanıtlamak için avatarlarını kullanabileceklerini duyurdu. Şirket, yeni özelliğin, kullanıcıların kameraya hazır olmadıkları durumlarda video görüşmelerine katılmalarına olanak tanıyacağını söylüyor. Sonuç, siz ve arkadaşlarınız birbirinizi kamerada görmeden birbirinize bakıp konuşurken animasyonlu avatar ile görüşmelerinizi yapabileceksiniz.

Meta bir blog gönderisinde “Hepimiz oradaydık: Bir arama geldi ama saçın çok dağınık görünüyor,” diye yazdı Meta. “Ya da From Scratch’i yeniden izlerken gözlerinizi azar azar azar azar azarladınız. Bazen, kamera için hazır değiliz. Aramada biraz daha mevcut hissetmenizi sağlamak için kamera kapalı ve kamera açık arasında üçüncü bir seçenek olsaydı harika olmaz mıydı ? Meta Avatarınızı işaretleyin.”

Meta avatarınız ile görüntülü görüşme yapabilirsiniz

Meta avatarınızı Instagram ve Messenger'daki görüntülü görüşmelerde kullanabilirsiniz

Meta avatarınızı Instagram ve Messenger’daki görüntülü görüşmelerde kullanabilirsiniz

Avatarınızı kullanarak gerçek zamanlı arama yapma fikri, belirli görüntülü aramalarda yüzlerini göstermek istemeyen kişiler için hoş bir ek olabilir. Öte yandan, sadece sesli arama yoluyla iletişim kurabildiğiniz zaman, bir arkadaşınızla veya aile üyenizle iletişim kurmanın biraz tuhaf ve ürkütücü bir yolu olarak görülebilir. Yeni özellik, hem iOS hem de Android’de kullanılabilir.

Bugünkü duyurunun bir parçası olarak Meta, avatarlarla ilgili birkaç güncelleme daha paylaştı. Şirket, canlı bir özçekim yapabileceğiniz ve özçekiminizden oluşturulan önerilen bir avatar seçeneğini alabileceğiniz Facebook ve WhatsApp’ta avatar oluşturmanın daha kolay bir yolunu test ettiğini paylaştı. Bu seçenekler arasından seçim yapabilir ve kendinizi en iyi şekilde temsil edecek şekilde kişiselleştirebilirsiniz.

Meta ayrıca, artık Instagram ve Facebook Stories and Reels’de, Facebook yorumlarında ve Messenger ve Instagram’da 1:1 mesaj dizilerinde animasyonlu avatar çıkartmaları paylaşabileceğinizi duyurdu. Avatarınızın selam vermek, dans etmek veya yavaşça alkışlamak gibi belirli eylemleri yaptığı yerlere çıkartmalar gönderebilirsiniz.

Buna ek olarak, Meta, kullanıcıların avatarlarının, arkadaşlarının avatarlarıyla çıkartmalarda takılma yeteneğini de kullanıma sunuyor. Artık birkaç arkadaşınızı Facebook Hikayelerinde etiketleyebilirsiniz, böylece siz ve arkadaşlarınızın avatarları bir çıkartmada birlikte görünebilirsiniz. Yeni işlevsellik “Sosyal Etiketler” olarak adlandırılır ve sizin ve tek bir arkadaşınızın etiketlerini 1:1 mesaj dizilerinde paylaşmanıza olanak tanır.

Bu yeni özelliği nasıl buldunuz? Bu özellik size faydalı mı olacak, yoksa işe yaramaz bir özellik mi? Yorumlarda belirtebilirsiniz.