Microsoft, popüler yapay zeka destekli sohbet robotu ChatGPT’yi Bing’e entegre edebilir. Raporlara göre, OpenAI teknolojisinin popüler sohbet robotu ChatGPT ve GPT-3 yakın gelecekte Microsoft’un Bing arama motoruna entegre edilebilir.

Bir analist, Microsoft’un OpenAI’ye büyük yatırımlar yaptığını ve ChatGPT’yi varsayılan olarak değil de “ek bir hizmet” olarak entegre edileceğini söyledi. Microsoft, bu teknolojiyi Bing’e getirerek OpenAI’ye yaptığı 1 milyar dolarlık yatırımdan yararlanmak istiyor. Bu özellik Mart ayında gelebilir.

ChatGPT arama motorlarında nasıl faydalı olacak?

Microsoft ChatGPT'yi Bing'e entegre edecek

Microsoft ChatGPT’yi Bing’e entegre edecek

ChatGPT’yi daha önceki sohbet robotları modellerinden ayıran şey, kullanım kolaylığıdır. Basit veya karmaşık bir sorguya gerçek insanmış gibi yanıt verebilir ve hatta kullanıcı tarafından istenirse yanıtı daha da basitleştirebilir. Ayrıca, bir bağlantıya tıklamaya ve ardından belirli pasajı bulmak için uzun bir metin sayfasında arama yapmaya gerek kalmadan bilgileri doğrudan sunar.

Google, popüler makalelerin snippet’lerini ve özetlerini oluşturmak için kendi yapay zeka modellerini kullanmak ve bir kullanıcı tıkladığında bağlantı içindeki metni vurgulamak da dahil olmak üzere, aramanın bu yönünü ele almak için bazı adımlar attı. Ancak uzmanlar Yapay Zeka’nın büyük olasılıkla bir gelecekte aramanın her zamankinden daha büyük bir parçası olacağını söylüyor.

Microsoft daha önce DALL-E 2 görüntü oluşturma teknolojisini yerleşik görüntü oluşturucu ve Microsoft Designer aracılığıyla Bing’e entegre etme planlarını onaylamıştı. Microsoft, o sırada “Şirketin yapay zeka araştırmalarına yaptığı yatırımın, herkesin üretkenliği ve yeniliği artırmasına yardımcı olmak için oluşturduğu, ürettiği ve sunduğu her şeye yapay zekayı nasıl dahil ettiğini yansıtıyor” demişti.

Microsoft, Google’ı geride bırakmak için ChatGPT’yi Bing’e entegre edecek

Microsoft’un ChatGPT yapay zeka teknolojisini Bing’e entegre etme hamlesi, sorgulara doğrudan yanıt sağlamada daha geniş yapay zeka entegrasyonuna sahip olan Google’ı geride bırakmak için yapılıyor. Entegrasyonun alacağı biçim net değil ve Microsoft, bu konu hakkında bilgi paylaşmadı.

Bilgi, planın Bing kullanıcılarından gelen sorulara daha ayrıntılı yanıtlar sağlayacağını ve Futurum Research’ün baş analisti Shelly Kramer’in planı tam bir yanıt motoruna dönüştüreceğini bildirdi. Kramer, “Makine öğrenimi ve yapay zeka aracılığıyla kullanıcı sorgularına yanıt verebiliyor” diyor.

Bing, 2009’da lansmanından bu yana arama motoru pazarında bir etki yaratmakta zorlandı. Ancak Kramer, bu gelişmenin doğru şekilde yapılması halinde Google’ın aramadaki hakimiyetine doğrudan bir tehdit olabileceğini söyledi.

Microsoft, ChatGPT’yi Bing’e entegre ederek kendini geliştirip daha çok popüler olarak Google’ı geride bırakabilir mi? Bunu bize zaman gösterecek. Kim bilir? Belki siz de bing arama motorunu kullanmaya başlayabilirsiniz.