Windows 11‘in en önemli yapıştırma noktalarından biri katı sistem gereksinimleridir. Ancak Microsoft, herhangi bir PC’nin Windows 11 ISO’yu yükleyebileceğini ve yeni işletim sistemini hemen hemen kurmak isteyen herkese açabileceğini duyurdu.

Windows 11 Eski Bilgisayarlarda Çalışıyor

Güncelleme, 30/08/21 08:11 Doğu: Verge , Microsoft’un daha eski donanım çalıştıran bilgisayarlardan güncellemeleri engelleyebileceğini bildiriyor , bu nedenle Windows 11’i yükleyebilmenize rağmen güvenlik bir sorun olabilir. Eski bilgisayarlar Windows 11’i yüklediğinde sürücü güncellemeleri bile durdurulabilir.

Microsoft, desteklenen modeller listesine birkaç işlemci daha eklemiş olsa da, çoğunlukla orijinal Windows 11 sistem gereksinimlerine bağlı kalıyor . Ancak firma The Verge’e yalnızca Windows 10‘dan Windows 11’e yükseltme yaparken kısıtlamalar uygulayacağını söyledi ; Windows 11 ISO ile yeni bir kurulumda böyle bir kısıtlama olmayacak.

Elbette, Microsoft daha yeni ve daha güçlü bilgisayarlar için optimize ettiğinden , Windows 11’in eski bilgisayarlarda iyi çalışacağının garantisi yok . Ancak, en azından işe yarayıp yaramadığını görmek için kendiniz deneyebileceksiniz. Microsoft ayrica, bu geçici çözümün normal kullanıcılar tarafından değil, Windows 11’i değerlendirmek isteyen işletmeler tarafından kullanılmasını amaçladığını söyledi. Şirket, bu yöntemi tüketicilere tanıtmayı bile planlamıyor.

Windows 11’i çalıştırmayı düşünmek için bile iki veya daha fazla çekirdeğe, 4 GB RAM’e ve 64 GB depolama alanına sahip 64 bit 1 GHz işlemciye ihtiyacınız olacak , ancak en azından bilgisayarınızın Microsoft’un daha katı listesine girmesi gerekmeyecek desteklenen CPU’ların sayısı.

Tabii ki, daha birçok sıradan bilgisayar kullanıcısı Windows 11 yükseltme sürecini çalıştıracak, işletim sistemini kuramayacakları ve Windows 11’i yüklemek için bir ISO indirmeyi asla düşünmedikleri söylenecek. Microsoft’un geri adım attığını ve duruşunu gevşettiğini görmek güzel.

Tam Windows 11 Onayını Alan Diğer İşlemciler

Microsoft ayrıca bazı diğer işlemcilerin Windows 11 desteği aldığını da duyurdu . Intel Core X serisi, Xeon W serisi ve Intel Core 7820HQ yongalarını çalıştıran belirli cihazlar var. Bunlar tonlarca yeni işlemci olmasa da, Windows 11’e kolay yükseltme yoluna sahip ek bilgisayarların olması iyi bir şey.