Paha biçilmez verileriniz 1990’lardan veya 2000’lerden kalma bir lomega Zip diskinde mi kilitli ? Dosyaları Zip disklerinden modern bir PC’ye veya Mac’e kendiniz kopyalamanın birkaç kolay yolu vardır. Size nasıl olduğunu göstereceğiz.

Büyük Uyarı: Kopyalama İşin Kolay Kısmıdır

Eski bir Zip diskinden modern bir bilgisayara veri aktarma konusunda çok heyecanlanmadan önce, verileri başarılı bir şekilde kopyalamanın çözümün yalnızca yarısı olduğunu bilmelisiniz.

Veriler yeni makinenize güvenli bir şekilde yüklendikten sonra, modern uygulamalarınızın okuyamayacağı veya anlayamayacağı eski bir dosya biçiminde sıkışıp kalabilir.

Kopyaladığınız verileri gerçekten okumak için, verilerinizi kullanabileceğiniz bir biçime dönüştürmek için DOSBOX ve eski uygulamalar gibi sanal makineleri veya öykünücüleri nasıl kullanacağınızı bulmanız gerekir ve bu, bizim kapsamımızın çok ötesindedir. aşağıda ele alacağız.

İlk olarak, Zip Disklerinizin Durumunu Değerlendirin

Zip diskleriniz 20 yıl boyunca sıcak, nemli tavan arasında veya rutubetli bir bodrum katında saklandıysa, bunları okumakta sorun yaşamanız olasıdır. Küf, yanlış koşullarda manyetik disk yüzeyinde büyüyebilir ve bu da verileriniz için tehlike oluşturur.

Diskleriniz aşırı küf veya su hasarı belirtileri gösteriyorsa ancak üzerlerindeki veriler çok değerliyse, önce bir veri kurtarma servisine başvurmaya değer olabilir . Çok kirli bir diski okumaya çalışmak, diskteki verilere daha fazla zarar verebilir veya onu okumaya çalışan Zip sürücüsüne zarar verebilir.

Aksi takdirde, Zip diskleriniz temiz ve iyi durumdaysa, tüm bu yıllar boyunca çoğunlukla iklim kontrollü bir yerde saklandıysa, onları okuyabilme ihtimaliniz yüksektir. Ancak önce çalışan bir Zip sürücüsüne ihtiyacınız olacak.

Her şey yolundaysa, bir USB Zip Sürücüsü Satın Alın

Zip diskinden herhangi bir veriyi okumak için bir Zip sürücüsüne ihtiyacınız vardır. Neyse ki, hala modern PC’ler ve Mac’lerle çalışan eski USB Zip sürücüleri var. Halihazırda bir USB Zip sürücünüz yoksa, bir arkadaşınızdan ödünç almanız veya kendiniz satın almanız gerekir.

Aralık 2021’den itibaren, duruma ve türe bağlı olarak eBay’de 50 ila 200 ABD Doları arasında herhangi bir yerde bir USB Zip Sürücüsü alabilirsiniz . 100 MB, 250 MB ve 750 MB modelleri de dahil olmak üzere, USB bağlantılı hemen hemen her Zip sürücüsü çalışacaktır .

Daha yüksek kapasiteli sürücüler, daha küçük kapasiteli diskleri (100 MB gibi) kolayca okuyabilir. Yanlışlıkla paralel bağlantı noktasına veya SCSI bağlantısına sahip bir Zip sürücüsü satın almadığınızdan emin olun. Bu USB olmayan modeller, modern PC’ler veya Mac’ler ile çalışmayacaktır.

Elinizde bir USB Zip sürücünüz olduğunda, nasıl ilerleyeceğiniz, bir Windows PC’den mi yoksa bir Mac’ten mi çalıştığınıza bağlıdır. Her senaryoyu aşağıda farklı bir bölümde ele alacağız. İlk önce Mac ile başlayacağız çünkü en fazla uyarıyı içeren bu.