Nano Teknoloji Nedir?
Nano Teknoloji Nedir?

Nano Teknolojisi Nedir ?


‘’Nano’’ kelimesi Yunancadan gelmektedir ve cüce anlamında kullanılmaktadır. Bir nanometre(nm) metrenin milyarda biri kadar uzunluktadır. Teorik olarak milimetrenin de milyonda biri kadar bi uzunluğa sahiptir. Nano teknoloji nedir? diye sorarsak; nanoteknoloji, atom ve moleküllerin birleşmesi sonucunda oluşan nanometre ölçekli yapılar olarak tanımlanabilir. Atomların ve moleküllerin en küçük birimlerini ifade edebilmek ve maddeyi atomik boyutu ile kontrol edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Atomun üzerine atom koyarak yeni maddeler oluşturmasını ve mevcut maddelerin molekül yapısını değiştirerek yeni maddeler oluşturma çalışmalarını içermektedir. Akıllara gelen sorulardan bir tanesi nano teknolojisi ne işe yarar? sorusudur. Nano teknoloji sayesinde daha az maliyet ve daha çok üretim sağlanabilmektedir. Yaşam kalitesinin artmasında önemli bir rol oynamaktadır. Daha sağlıklı ve güvenli bir yaşam sunar. Zaman ve maliyet kaybını az seviyelere düşürebilmektedir.


Nano Teknoloji Nasıl Ortaya Çıktı ?


Nano teknoloji fikri Amerikan Fizik Topluluğu Toplantısında fizikçi Richard Feynman tarafından gündeme getirilmiştir. Feynman konuşmasında, bilim insanlarının her bir atom ve molekülü ayrı ayrı kontrol edebilecek bir sürecin varlığından söz etmiştir. Yapılan bu başlangıcın ardından yaklaşık 10 sene sonra, Profesör Norio Taniguchi, ultra hassas işlemler alanında yapmış olduğu buluşların ardından nanoteknoloji terimini dünyaya kazandırmıştır. Nano teknoloji 1981 yılında, taramalı tünel mikroskobu tarafından her bir atomun gözükmesi ile temel kazanmıştır.


Nano Teknolojisi Kullanım Alanları Nelerdir ?

Nano teknoloji kullanılan alanları oldukça fazladır. Nanoelektronik ve bilgisayar teknolojisinde önemli rol oynamaktadır. Nano ölçekte veri saklamak günümüzde büyük bir önem kazanmıştır. Gün geçtikçe bilgisayar ve elektronik küçük, ince ve hafif ürünler üretmektedir. Bunu da nanoteknolojiye borçludur.


Tıp ve Sağlık, hayatın yapıtaşları olan, proteinler, nükleik asitler, karbonhidratlar boyutları ve dizilişleri sayesinde nano malzeme olarak sayılmaktadır. Gen çalışmaları, günümüzde büyük ölçüde önem kazanmıştır, bunun içinde nano ölçekte ki aygıtlarla bu işin zorluklarının aşılabileceği düşünülmektedir. Uzay ve Havacılık çalışmalarında ise, roket ve uzay istasyonları için öncelikle yapılması gereken ısıya dayanıklı nano yapılı kaplamalar ve nano ölçekte aygıtlar kullanılmaktadır. Nanoteknoloji, insanların Dünyayı molekülsel ve atomsal olarak tanımasını sağlamıştır.