Amerika’nın önde gelen uzay ajansı NASA, insanlığı Mars’a ve ötesine taşıyacak bir nükleer roket geliştirmeye çalışıyor. Nükleer enerjiyle çalışan roketle insanları Mars’a Uzay ajansı ve Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı veya DARPA Çarşamba günü, Lockheed Martin’in nükleer fisyon sürecine dayalı itme gücü tasarlamak, inşa etmek ve test etmek için seçildiğini duyurdu.

Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations (DRACO) adlı programın 499 milyon dolara mal olması bekleniyor. NASA, program kapsamında nükleer enerjili bir roketin 2027’de uzayda test edileceğini bildirdi.

Nükleer enerjiyle çalışan roket DRACO, insanları Mars’a götürecek

NASA, insanları nükleer enerjiyle çalışan roketle Mars'a gönderme planı!

NASA, insanları nükleer enerjiyle çalışan roketle Mars’a gönderme planı!

NASA Başkan Yardımcısı Pam Melroy, “DARPA ve ticari uzay endüstrisindeki şirketlerle çalışmak, insanları Mars’a göndermek için ihtiyaç duyduğumuz teknoloji gelişimini hızlandırmamızı sağlayacak” dedi.

“Bu gösteri, mürettebatın derin uzaya taşınması için Ay’dan Mars’a hedeflerimize ulaşmada çok önemli bir adım olacak.”

Raporlara göre DRACO motoru, Lynchburg, Virginia merkezli bir şirket olan BWX Technologies tarafından tasarlanıp inşa edilecek bir nükleer reaktörden oluşacak. Reaktör, hidrojeni eksi 420 Fahrenheit dereceden 4.400 dereceye ısıtacak ve sıcak gaz bir nozülden itme kuvveti oluşturmak için fırlayacaktır.

DRACO, zamanı azaltacak ve uzay araştırmalarını daha güvenli hale getirecek

Özellikle, nükleer enerjiyle çalışan bir uzay aracı, uzay görevlerini mürettebat için daha hızlı ve daha güvenli hale getirecek. Geçiş süresinin azaltılması, kızıl gezegene insan misyonları için temeldir. Bunun nedeni, daha uzun bir taşıma süresinin daha fazla malzeme ve daha sağlam sistemler anlamına gelmesidir.

NASA, “Nükleer tahrik, NASA’nın Mars’a astronot gönderme yol haritasında önemli bir yetenektir. Nükleer enerjiyle çalışan bir roket, Kızıl Gezegene daha hızlı yolculuklar sağlayarak görevleri mürettebat için daha az karmaşık ve daha güvenli hale getirir” dedi.

“Bu tür bir motor, kimyasal roketlerden önemli ölçüde daha az itici gaz gerektirir, bu nedenle görevler ek bilimsel ekipman taşıyabilecektir.”

Bu teknoloji, Dünya’dan Mars’a 225 milyon kilometrelik ortalama mesafe yolculuğunun yaklaşık yedi ayda tamamlanmasına olanak tanıyor ve bu da Mars ve Dünya yeterince yakın olduğunda her 26 ayda bir tamamlanıyor.

NASA Yöneticisine göre, bir nükleer termal roket motorunun tahmini kullanım süresi bilinmemekle birlikte, astronotların “uzaya gidip gelmeyi her zamankinden daha hızlı” yapmalarına izin verecek.

DRACO programının yanı sıra NASA, şu anda Enerji Bakanlığı ve diğer endüstri paydaşlarıyla, Fisyon Yüzey Gücü de dahil olmak üzere uzay nükleer teknolojisi girişimleri üzerine daha fazla ağırlık veriyor.