Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Voyager 2 uzay aracına yanlış bir komut gönderdi. Bu da Voyager 2 aracının anteninin %2 kaymasına ve sinyalin de kaymasına neden oldu. Şimdi NASA, Voyager 2 uzay aracının kaybolan sinyalini arıyor.

NASA’nın dünya’daki uçuş kontrolörlerinin bir hafta önce yanlışlıkla yanlış bir komut göndermesinin ardından Voyager 2 uzay aracıyla olan iletişimini kaybetti. Komut, Voyager 2’nin iletişim sinyalini yalnızca yüzde 2 kaydırmasına neden oldu ve bu da iletişimin kesilmesine yol açtı.

Jet Propulsion Laboratuvar’ı (JPL), 28 Temmuz Cuma günü yaptığı açıklama; “NASA’nın Voyager 2 uzay aracına 21 Temmuz’da gönderilen bir dizi planlı komut, yanlışlıkla antenin Dünya’dan 2 derece uzağa işaret etmesine neden oldu. Sonuç olarak, Voyager 2 şu anda komutları alamıyor ve Dünya’ya veri iletemiyor.” Dedi.

NASA, Voyager 2’nin sinyalini kaybetti!

NASA, Voyager 2'nin sinyalini kaybetti!

NASA, Voyager 2’nin sinyalini kaybetti!

NASA Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Canberra’nın devasa büyük anteni, Voyager 2’den gelebilecek bir sinyali aradığını söyledi. Voyager 2 gezegenimizden 19,9 milyar km uzakta. ABD uzay ajansı, sinyal uzay aracına ulaşmayı başarırsa, Voyager 2’yle tekrar iletişime geçip, doğru komutlarla antenin yönünü düzelteceğini söyledi.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı (JPL), sinyallerin (komutların) önümüzdeki haftalarda Canberra’nın anteninden gönderileceğini söyledi.

JPL: Voyager 2, kendi antenini otomatik olarak düzeltebilecek şekilde tasarlandı

JPL, Voyager 2 ile iletişimini herhangi bir zaman diliminde kaybedebileceğini daha önceden tahmin ettiği için bir çözüm geliştirmişti. Bunu tahmin etmesinin sebebi, uzay aracının herhangi bir cisme çarpmasını öngörmesi, ya da herhangi bir cismin uzay aracına çarpması sonucu antenin başka yöne dönebileceğini öngörmesi. İşte bunun olabileceğini daha önceden tahmin eden JPL, Voyager 2’nin kendi anteninin yönünü yılda birkaç kez otomatik olarak dünyaya döndürecek şekilde programladı. Bunun sayesinde uzay aracı, kendi antenini belirli bir tarihte otomatik olarak dünyaya döndürecek. Voyager 2’nin kendini sıfırlayıp antenini dünyaya döndüreceği bir sonraki tarih 15 ekim günü. NASA, tüm çabaların işe yaramadığı taktirde uzay aracının kendini düzelteceği tarihi bekleyecek.

JPL tarafından yapılan açıklamada, “Görev ekibi, Voyager 2’nin sinyal alamadığı bu dönemde planlanan yörüngesinde kalmasını bekliyor” dedi.