Elon Musk tarafından kurulan Neuralink şirketinin amacı, insan beynine bozuk para büyüklüğünde bir çip takılarak, insan beyninin bilgisayar ile iletişim kurmak ve bilgisayarı kontrol etmektir. Neuralink projesi felçli insanlar için bir çözüm olabilir.

Neuralink Projesi Nedir?

Neuralink projesi, insan beyni ile bilgisayar arayüzü arasında iletişim kurarak beynin hareketlerini izleme ve beynin bilgisayarı kontrol etme amacıyla kurulmuştur. Proje çok eleştiri alsa da Elon Musk felçli insanlara yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Neuralink projesi nedir
Neuralink projesi nedir

İnsan beyninin bilgisayarları ve çeşitli elektronik cihazları kontrol etme projesi Neuralink, asıl amacı ilerde yapay zekanın insanların sonunu getireceği korkusunun önüne geçmek olduğunu savunan Elon Musk, daha önceki açıklamalarında da Yapay Zekanın insanlığın sonu olacağı hakkında uyarı yapmıştı.

Neuralink Projesi Ne İşe Yarayacak?

Neuralink Projesi ne işe yarayacak? sorusu son zamanlarda gündemde çok sorulan sorulardan biri. Neuralink Projesi, kafatasına takılan çip sayesinde insan beyni ile bilgisayarı kontrol etme amacıyla kurulmuş olsa da, Elon Musk bu çipin bazı hastalıkların tedavi edilmesinde önemli katkısı olacağını belirtti.

Neuralink Çip
Neuralink Çip

Neuralink projesi, insan beyni ile bilgisayar arasında iletişim kurarak bilgi alış verişinde bulunacağı, bununla birlikte her türlü bilgiyi insan beynine aktarmayı hedefleyen bir proje.

Bu Çip İnsan Beynine Nasıl Takılacak?

Neuralink projesi ile insan beynine takılacak olan çip, küçük bir operasyonla takılacağı ve bir gün içinde taburcu olunabileceği Elon Musk tarafından doğrulandı.

Küçük bir operasyonla kafatasına yerleştirilecek olan çip, bayıltmaya gerek kalmadan kısa sürede takılacağı ve aynı gün içerisinde taburcu olunacağı söylendi. Boyutu küçük olmasına rağmen yüksek hızlarda kablosuz veri aktarımı yapabilen Neuralink Çip’i, kolumuzdaki saate veya telefonumuza gönderilen veriler sayesinde bilgi aktarımı gerçekleşecek.

Neuralink Çip’in Özellikleri Nelerdir?

Neuralink Çip'in Özellikleri
Neuralink Çip’in Özellikleri

Neuralink Çip’in Özellikleri şunlardır;

  • Kanallar: 1,024
  • Kablosuz veri aktarma hızı: Megabit/s
  • Batarya dayanıklılık süresi: Tüm gün
  • Batarya şarj etme süresi: Bir gece içinde şarj oluyor
  • Kablosuz veri aktarma menzili: 5-10 metre
  • İmplant boyutu: 23 mm x 8 mm
  • İmplant görünürlüğü: Dışarıdan görünmüyor

Neuralink Çip’in Zararları Nelerdir?

Neuralink çipin zararları var mı? Sorusu insanlar arasında en çok merak edilen soru. Çip’in eskiyebileceği, paslanabileceği ve zarar görmesi halinde insanların da zarar göreceğini Elon Musk belirtti. Bununla birlikte bu zararların önlenmesi için uğraştıklarını belirten Musk, Çip’i bir domuza takıp denediklerini, daha sonra Çip’i söktükten sonra hayvana zarar vermediğini canlı yayında herkese gösterdi.