Oppo Samsung’un Önüne Geçti!

Gelişen telefon piyasasında dengeler sürekli değişiyor. Dengelerde ortaya çıkan son durumda Oppo, piyasada Samsung’u geride bırakarak yükselişine devam ediyor. Özellikle Güneydoğu Asya pazarında adını duyuran ve hızlı bir şekilde yükselişe geçen Oppo ikinci çeyrekte Samsung’u geride bıraktı. Sektörde en çok satan telefonlar arasında ilk sırayı kapan Oppo, Samsung’un uzun süredir sahip olduğu ilk sırayı hızlı bir yükselişle aldı.

oppo merkez
oppo merkez

Oppo’dan Güneydoğu Asya Piyasasında Atak

Oppo artık Güneydoğu Asya piyasasında liderliği elinde tutuyor. Endüstri takipçilerine göre uzun bir süre daha Oppo’nun liderliği koruyacağı da yapılan tahminler arasında. Ortaya çıkan verilere göre Nisan ve Haziran ayları arasında Samsung’un yüzdelik dilimi 19.5 Pazar payına sahipken Oppo’nun yüzdelik dilimi bu oranı geçerek yüzde 20.3’lük Pazar payına sahip oldu.

Listenin ilk beşinde yer alan diğer markalar ise Çinli telefon üreticilerinin markalarından oluşmakta. Üçüncü sırayı Vivo markası yüzde 17.9 Pazar payı oranı ile kaparken Xiaomi yüzde 14 Pazar payına sahip olarak dördüncü sıraya oturdu. Listenin son sırasında ise Realme markası yüzde 12.8 Pazar payı ile yer alıyor.

Oppo Güney Koreli Teknoloji Devi Olarak Piyasayı Salladı.

Oppo Güney Koreli teknoloji devi olarak biliniyor. 2020 yılının ilk çeyreği için liderliğe sahip oldu. Güneydoğu Asya’da yapılan telefon satışlarında genel anlamda düşüş olduğu da bilinen gerçeklerden biri. 2019 yılının son ayında ortaya çıkan Koronavirüs salgını beraberinde birçok sektörü etkilediği gibi teknoloji sektörlerini de etkiledi.

Güneydoğu Asya’da yer alan telefon sevkiyat oranları yıllık olarak düşüşe geçti. 2020 yılı ikinci çeyrekte toplam yüzde 22 oranında bir düşüş gerçekleşti. Toplam sevkiyat yapılan telefon adedi ise 24 milyon adet olarak açıklandı. Bu düşüş beraberinde telefon piyasasında da belli bir durgunluğa neden oldu. Oppo’nun Samsung’u geride bırakarak ilk sıraya yükselmesi ise gerçek anlamda şaşırtıcı bir sürpriz oldu. 2020 yılında yaşanan pandemi sürecinden diğer tüm markalardan daha az etkilenen Oppo liderliğe sahip olarak adını bir sürede orada tutacağına dair iddialı bir tutuma da sahip.