Bu cihazların geldiğini gösteren birkaç işaret olduğundan, Google oyun Chromebook’ları üzerinde çok çalışıyor gibi görünüyor. İşte bu nedenle Google’in PC oyunları için tasarlanmış Chromebook’lar ürettiğini düşünüyoruz.

9To5Google, RGB klavyeli olası Chromebook modelleri için üç yeni kod adı tespit etti. PC oyuncularının sevdiğini bildiğimiz bir şey varsa, o da cihazlarındaki parlak renkli ışıklardır.

Bununla birlikte, Chrome OS’de bir klavyede RGB ışıklarını etkinleştiren yeni bir bayrak var, bu da RGB aydınlatma desteğine sahip oyun odaklı bazı yeni Chromebook cihazlarının olacağı fikrine daha fazla güven veriyor. Google’in oyun oynamadan bir bilgisayara RGB ışıkları koyması garip bir hareket olurdu, ancak her şey mümkün.

Ancak, yalnızca ışık eklemek, bizi Google’in oyun Chromebook’larını piyasaya sürdüğüne ikna etmek için yeterli değil. Belki de şirket, Chromebook kullanıcılarının parlak renkleri ve hoş ışıkları sevdiğini düşünüyor. Ancak Nisan 2021’de Nvidia ve MediaTek, firmaların Chromebook’lar için geçerli olacak RTX grafiklerini ARM’ye getirmek için birlikte çalıştıklarını duyurdu.

İşte şirketlerin duyuruda söyledikleri :

MediaTek, akıllı telefonlardan, Chromebook’lardan ve akıllı TV’lerden gelen her şeye güç sağlamak için kullanılan dünyanın en büyük Arm çipleri tedarikçisidir. Oyun, içerik oluşturma ve çok daha fazlası için GPU’ların gücünü Arm PC platformuna getirmek için teknolojimizi kullanmayı ve NVIDIA ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz. GPU hızlandırma, tüm Arm ekosistemi için büyük bir destek olacaktır.

Bu, Chromebook’ların oyun cihazları olma eşiğinde olduğuna dair oldukça ikna edici bir kanıt, ancak oyunların geleceğine dair başka bir kanıt daha var. Ve bu son bit, tam PC oyunları olacağını gösteriyor.

Aralık ayında Android Police, Chrome OS’de, OS’de Steam desteğinin kod adı olan Borealis’e atıfta bulunan iki yeni bayrak tespit etti. Bu, Chromebook’larda Steam kitaplığının en azından bir alt kümesini oynayabilmemiz gerektiği anlamına gelir.

Steam Deck yolda ve Proton’a verdiği destekle, Steam’i Chrome OS’ye uyarlamak çok zor olmayacak gibi görünüyor. Bekleyip görmemiz gerekecek, ancak tüm işaretler kısa süre içinde Chromebook’larda oyun oynamayı gösteriyor ve bu heyecan verici.