Çok uzun zaman önce, bir oyun dizüstü bilgisayarı satın almak, yalnızca küçük bir kullanıcı diliminin haklı çıkarabileceği bir şeydi. Çok az geri dönüş için çok pahalıya mal olurlar. Modern oyun dizüstü bilgisayarları farklı bir hikaye ve aslında çok önemli.

Oyun Dizüstü Bilgisayarlarının Kötü Eski Günleri

Geçmişte bir oyun dizüstü bilgisayarı satın almanızın tek nedeni, kesinlikle bir mobil oyun sistemine ihtiyacınız olmasıydı. Ayrıcalık için fahiş miktarda para ödemeniz ve ardından bir veya iki nesil geride kalan CPU’lara ve GPU’lara katlanmanız gerekir. Başka bir deyişle, son teknoloji oyun masaüstü fiyatları için bütçe masaüstü oyun performansı elde edeceksiniz. Bu nedenle, bir otelde kalırken oyunlarını kesinlikle düzeltmesi gereken iyi topuklu bir yönetici değilseniz, bu pahalı ve yetersiz sistemleri herkese tavsiye etmek çok zordu.

Geri Dönüş Noktası

Oyun dizüstü bilgisayarlarının değer teklifini çarpici biçimde değiştiren iki büyük gelişme var. İlki, Intel’in 2008 Nehalem CPU mimarisinin tanıtılmasından sonra başladı. Bu, ilk “i” CPU’ların (i3, i5, i7, vb.) temeliydi ve önceki nesil CPU’larla aynı performans için güç tüketiminde %30’luk bir azalma sağladı. O zamandan beri, CPU’lar performansı artırmaya devam ederken, watt başına performans rakamları daha iyi hale geldi. Modern bir dizüstü bilgisayardaki CPU, temelde masaüstü muadili ile aynıdır. Aynı özelliklere ve aynı mimariye sahiptir. Ana fark, onu ne kadar güç besleyebildiğinize ve Isıyı ne kadar iyi yönetebildiğinize bağlıdır. Bir oyun dizüstü bilgisayarı, güç veya isı açısından bir masaüstü sistemiyle boy ölçüşemezken, İkinci büyük atılım, NVIDIA’nın 10 serisi GPU’larının 2016’da piyasaya sürülmesiyle gerçekleşti. Bu GPU’lar, performansta büyük bir sıçrama sağlarken, ISı ve güç tüketimini de önemli ölçüde azalttı. Böylece, tıpkı modern CPU’larda olduğu gibi, oyun dizüstü bilgisayarınızda da en yeni oyun masaüstleriyle aynı nesil ve mimariye sahip bir GPU’ya sahip olabilirsiniz. Bir kez daha performans, GPU’nun kaç Watt güce erişebileceği ve dizüstü bilgisayarın işleri ne kadar iyi soğutabileceği ile sınırlıdır. Watt başına performans rakamları çok iyi olduğundan, modern dizüstü bilgisayarlar oyunları son derece iyi çalıştırdığından, bu çok pratik bir sorun değildir.

Oyun Dizüstü Bilgisayarları Fiyat Rekabetçisidir

Günümüzün oyun dizüstü bilgisayarlarının, modern oyun masaüstü bilgisayarlarıyla aynı performans alanında olması harika, ancak satın alınabilir olmamaları pek bir şey ifade etmiyor! Mesele şu ki, bir oyun dizüstü bilgisayarı, eşdeğer bir masaüstü sisteminden çok daha pahalı değil. Örnek olarak 2021 Acer Predator Helios 300 dizüstü bilgisayarını alın : • Intel Core i7 11800H: 8 çekirdekli, 16 iş parçacıklı. • 16 GB RAM. • RTX 3060 Mobil. • 512 GB SSD

Tüm bunlar 1300 doların biraz altında büyük bir anlaşma gibi görünüyor. Masaüstü eşdeğeri bir yapı bulmaya çalışmak birkaç nedenden dolayı zor olabilir, ancak 3060 mobil GPU’nun en yüksek güç tasarım seviyesinde çalıştığını varsayarsak, daha iyi bir ışın izleme nesli ile masaüstü RTX 2060 GPU ile aynı performans sınıfındadır ve makine öğrenimi teknolojisi. 118O0H CPU, belirli bir dizüstü bilgisayar modelindeki güç ve soğutma çözümüne bağlı olarak masaüstü Core i9 9900’e yaklaşan benzer bir performansa sahiptir. Yüksek yenileme ekranı içeren eksiksiz bir sistem elde ettiğinizi düşünürsek, bu nesnel olarak harika bir fırsat. Bunu 2021’in sonlarına doğru yazarken, ayrı kartların fiyatlarını çatıya iten büyük bir GPU sıkıntısı var. Bu nedenle, eski RTX 2060 veya yeni RTX 3060 gibi nispeten giriş seviyesi bir oyun kartı bile neredeyse bu dizüstü bilgisayarın tamamı kadar maliyetlidir. “Normal” zamanlarda bu durum tersine dönecektir, dizüstü bilgisayardaki bir masaüstü sistem üzerindeki ek fiyat etiketi, özellikle bir monitöre kesinlikle ihtiyaç duymamayı hesaba katarsanız, marjinaldir.

Oyuncular Gerçekten Masaüstü Bilgisayarlarını Yükseltiyor mu?

Oyun dizüstü bilgisayarlarına yöneltilen en yaygin eleştiri, sınırlı yükseltilebilirliğe sahip olmalarıdır. Genellikle bir dizüstü bilgisayarın yalnızca RAM ve depolama kapasitesini yükseltebileceğiniz doğrudur, ancak masaüstü kullanıcıları gerçekte tek bileşenleri ne sıklıkla yükseltir?
Yükseltme her zaman göründüğü kadar uygun maliyetli veya mantıklı değildir. Masaüstü PC’niz bileşen performansı açısından zaten dengeliyse, örneğin daha yeni bir GPU eklemek, diğer eski bileşenler ayak uydurmak için mücadele ettiğinden, darboğazlara yol açabilir. Bunu önlemek için tüm ana performans bileşenlerini değiştiriyorsanız, yalnızca eski bilgisayarın güç kaynağını ve kasasını yeniden kullandığınız bir duruma giriyorsunuz. Yükseltmenin gerçekleşmediğini veya hiçbir zaman mantıklı olmadığını ima etmiyoruz, ancak GTX 1060 sınıfı GPU’lara sahip dört çekirdekli bilgisayarlar çalıştıran tüm PC oyuncularının , bireysel bileşenler aracılığıyla en yeni nesil donanıma geçmesi pek olası değil. yükseltmeler. Bu nedenle, bir oyun masaüstü sistemi satın alan veya kuran, onu beş veya daha fazla yıl boyunca kullanan ve ardından tamamen yeni bir sistemle değiştiren türden biriyseniz, bir oyun dizüstü bilgisayarı sizin için anlamlı olabilir.

EGPU’lar ve GPU Modülleri Bir Seçenektir!

Kısaca söylemek gerekirse, dizüstü bilgisayar dünyasında GPU yükseltme cephesinde işler değişti. Thunderbolt 3 ile donatılmış bazı dizüstü bilgisayarlar artık eGPU’ları destekliyor . Bunlar, masa başındayken ve şebeke elektriğine bağlıyken üst düzey grafiklere erişmenizi sağlayan harici GPU’lardır. Böylece dizüstü bilgisayarınızı yola çıkarabilir ve belki de dahili GPU’su ile idare edebilirsiniz, ancak evdeyken gerçekten “ultra” deneyimi yaşayabilirsiniz. EGPU’ları potansiyel bir çözüm olarak düşünüyorsanız, EGPU’lar için mevcut bant genişliği miktarını iki katına çıkaran ve performansı gerçekten artırması gereken Thunderbolt 4’e sahip bir dizüstü bilgisayar almak isteyebilirsiniz! MXM GPU modüllerini kullanan dizüstü bilgisayarlar da vardır. GPU bir birim olarak çıkarılabilir ve daha sonra yükseltilmiş bir modelle değiştirilebilir. Ne yazık ki, bunları dizüstü bilgisayar üreticisinden satın almanız gerekiyor ve oldukça pahalı olabilirler. Ayrıca, gelecekte dizüstü bilgisayar modeliniz için MXM modüllerinin sunulacağının garantisi yoktur. Ayrıca, MXM standardı suda etkin bir şekilde ölü gibi görünüyor. Son MXM kartları NVIDIA RTX 2O serisindendi ve o zamandan beri hiçbir şey olmadı.

Oyun Dizüstü Bilgisayarı Sahipliğinin Artıları ve Eksileri

Gösterdiğimiz gibi, modern oyun dizüstü bilgisayarları artık oyun masaüstlerine uygun bir alternatif. Bu, masaüstü CPU’ları ve GPU’lar gibi bileşenlerin anormal kıtlık fiyatlandırması sırasında doğrudur, ancak daha tipik piyasa koşulları için de geçerlidir. Bu, onların sorunları olmadığı anlamına gelmez, o yüzden dizüstü bilgisayar oyun rotasında yürümenin artılarını ve eksilerini tartalım. Artıları: • Kutudan çıkmaya hazır, hepsi bir arada bir sistemdir. taşınabilirlik • Yerden tasarruf. Bileşenler (genellikle) birlikte iyi çalışacak ve CPU/GPU darboğazlarından kaçınacak şekilde seçilir. Eksileri: • Gürültülü olabilirler. • Normal piyasa koşullarında, masaüstü bilgisayarlara kıyasla dolar başına biraz daha az performans alıyorsunuz. • Sınırlı yükseltme seçenekleri. CPU ve GPU teknolojisi soğumaya ve daha az güç kullanmaya devam ettikçe, oyun dizüstü bilgisayarları ve masaüstü bilgisayarlar arasındaki fiyat ve performans farklarının daha da daralmasını bekliyoruz, ancak bugün bile satın alırken kesinlikle masada olması gereken bir seçenek olduğunu düşünüyoruz. sonraki oyun sisteminiz.