Video oyunlarında hilecilerle uğraşmayı kimse sevmez. Ancak Call of Duty’nin Ricochet hile önleme sistemi, Windows PC‘lere düşük seviyeli sürücüler kuruyor ve bu çoğu kullanıcının tercih edeceğinden biraz daha ileri gidiyor olabilir.

Call of Duty: Warzone ve Call of Duty: Vanguard’ın hile sistemi, hile yapanları yakalamak için birden fazla katman kullanıyor ve kulağa oldukça iyi işleyecek gibi görünüyor. Profesyonellerden oluşan bir ekip ve makine öğrenimi algoritmaları , en karmaşık hile yöntemlerini bile algılayan çekirdek düzeyindeki sürücülerle birlikte çalışır.

Activision bir blog gönderisinde “Call of Duty’de hile yapmak oyuncular, geliştiriciler ve tüm topluluk için sinir bozucu” dedi .

Ancak sorun gizliliğe iniyor. Çekirdek düzeyinde sürücüye sahip isteğe bağlı olmayan hile sistemi, Pasifik harita güncellemesi bu yıl içinde başladığında gelecek ve daha sonraki bir tarihte Call of Duty: Vanguard’a gidecek . Oyunları oynamak istiyorsanız , bilgisayarınızda yüklü bir sürücü olacağını kabul etmeniz gerekiyor .

Activision, sürücünün yalnızca siz oyunu oynarken çalışacağını ve siz oyundan çıkar çıkmaz kapanacağını söylüyor.

Ancak, bu bir oyun ve bir oyun şirketi. Bu tür hile önleme sistemi bir trend haline geliyor, bu da oyuncuların artık bilgisayarlarına çeşitli oyunlardan yüklü bir dizi hile önleyici sürücüye sahip olduğu anlamına geliyor.

Apex Legends , benzer bir hile önleme sistemi olan Easy Anti-Cheat’i kullanır. Aynı şey Fortnite için de geçerli . Valorant , iyi bir başarı düzeyine sahip özel bir çekirdek düzeyinde sürücü uygulamıştır.

Hile yapmanın sorun olabileceği çok sayıda çok oyunculu oyun var ve hepsinin hileye karşı kendi sürücülerini çalıştırması harika bir çözüm değil.

Hilecilerle savaşmak, hile yapanlar ve oyun geliştiriciler arasında bir kedi ve fare oyunu gerektirir ve daha küçük oyun şirketleri için, hile ile mücadeleye adanmış bütün bir ekibe sahip olmak mümkün değildir, bu nedenle Easy Anti-Cheat gibi üçüncü bir tarafa yönelmeleri gerekir. . Easy Anti- Cheat endüstri standardı olsaydı bu iyi olurdu, ancak Riot ve Activision gibi daha büyük geliştiriciler kendi özel çekirdek düzeyinde sürücülerini kullanırken durum böyle değil.

Bariz çözüm, şirketin Windows 10’da kısaca denediği ve vazgeçtiği Microsoft’tan işletim sistemi düzeyinde bir şeydir . İşletim sistemi düzeyinde tek bir sürücüye sahip olmak, oyuncuların bilgisayarlarına tonlarca sürücü yükleme ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca, küçük geliştiricilerin bir hile önleme sistemini sürdürmek için gereken insan gücünü Microsoft’a (elbette bir ücret karşılığında) dış kaynak sağlamasına izin verebilir.

Bunlardan herhangi biri hile yapmayı çözecek mi? Sürücü olarak yüklenmiş olsa bile, yeni sistemde dolaşan bir çatlak bulup bulamayacaklarını yalnızca zaman gösterecek. Umarım işe yarar çünkü hileciler birçok video oyununu mahvetti ve hiçbir durma belirtisi göstermediler.