Piller sonsuza kadar dayanmaz. Pilinizi şarj edip deşarj ettikçe kalitesi düşer ve zamanla tam şarjdan daha az pil ömrü elde edersiniz. Sonunda pilin veya cihazın değiştirilmesi gerekir.

Pil Kapasitesi Zamanla Düşüyor

Bir pil sadece bir gün iyiden ertesi gün kötüye gitmez. Bunun yerine, piller zamanla yavaş yavaş bozulur. Bu kapasite düşüşü kademeli bir süreçtir – birçok şarj döngüsü boyunca gerçekleşir – ve bir şarjdan birkaç saat daha fazla pil gücü aldığınızı anlayana kadar mutlaka fark etmeyeceksiniz.

Pilinizin bakımını doğru bir şekilde yaparak pilinizin ömrünü uzatmaya ve kapasitesini yüksek tutmaya yardımcı olabilirsiniz . Ancak pilin bozulmasını sonsuza kadar önleyemezsiniz.

Cihazları sık sık değiştirirseniz, örneğin birkaç yılda bir yeni bir telefon alırsanız, asla fark etmeyebilirsiniz. Veya fark edebilirsiniz, ancak sorun, cihazınızı tekrar değiştirme zamanı gelmeden herhangi bir şey yapacak kadar kötüleşmeyecektir.

Ancak dizüstü bilgisayar gibi daha uzun süre elinizde tutabileceğiniz cihazlar için, bir noktada pilinizi değiştirmeniz gerekebilir.

Pil Değiştirme Zamanı Geldiğinde

Akıllı telefonunuz, tabletiniz, dizüstü bilgisayarınız veya çıkarılabilir pili olan başka bir cihazınız varsa, değiştirmek kolaydır. Yalnızca cihazınız için özel olarak tasarlanmış bir yedek pil satın almanız, cihazınızı kapatmanız ve ardından mevcut pili yenisiyle değiştirmeniz yeterlidir.

Bu, cihazınıza maksimum kapasiteye sahip yeni bir pil verir. Ancak, bu günlerde cihazlar genellikle pile kendi başınıza erişemeyeceğiniz şekilde yapılmıştır – en azından kolayca veya garantinizi geçersiz kılmadan.

Bunun yerine, üreticinin sizin için pili değiştirmesini sağlamanız gerekir. Örneğin, eski bir iPhone, iPad veya MacBook’u bir Apple Store’a götürebilir ve Apple çalışanlarının cihazınızı açması ve pili sizin yerinize değiştirmesi için ücret ödeyebilirsiniz. Üreticinizin bu hizmeti sunup sunmadığını kontrol edin.

Tabii ki, kolayca erişilebilen pili olmayan cihazlarda bile, bu kadar istekliyseniz ve ilgili riskleri önemsemiyorsanız, bunu her zaman kendiniz yapma seçeneğiniz vardır. Cihazınızı açabilir, yedek pil alabilir ve tekrar kapatmayı deneyebilirsiniz.

Yine de bunu mutlaka tavsiye etmiyoruz. Çok fazla modern cihaz, birbirine yapıştırılmış ve açılmak üzere tasarlanmayan pillere ve diğer bileşenlere sahiptir. Cihazınızın bildirdiği pil sağlığı durumu, pilinizi değiştirme zamanının gelip gelmediğine karar vermenize yardımcı olabilir, ancak karar nihai olarak size kalmış.

Piliniz size iyi geliyorsa, şu anda bir şey yapmanıza gerek yok. Bu parayı gelecekteki bir cihaz değişimine yatırmak daha iyi. Pil artık yeterince çalışmıyorsa ve cihazınızı değiştirmekle ilgilenmiyorsanız, değiştirme zamanı gelmiştir.