PlayStation 4, tüm zamanların en çok satan konsollarından biridir, ancak bazı can sıkıcı ağ sorunlarından muzdariptir. Bunlar, orijinal ana konsolu ve güncellenmiş PS4 Pro’yu ve daha sonra 2016’da piyasaya sürülen ince revizyonları etkileyebilir .

Wi-Fi ile İlgili Sorun

Kablosuz ağ hem kullanışlı hem de güvenilmezdir. Kablosuz teknolojiler, rakip ağlardan gelen parazitlere karşı hassastır ve fiziksel nesneler Wi-Fi penetrasyonunu ciddi şekilde etkileyebilir.

Yönlendiriciler sonsuza kadar sürmez ve ara sıra belirgin bir neden olmaksızın bağlantısı kesilen bir kablosuz ağ, ağ donanımınızda bir soruna işaret edebilir. Bu cihazlar genellikle günde 24 saat açık bırakılır ve bu da çok fazla ısı üretir. Birçok yönlendirici, sorunlar ortaya çıkmadan önce yalnızca birkaç yıl dayanır.

Kablosuz alım, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Rakip bir kanalda komşu bir kablosuz ağ kuran yeni komşular aniden parazite neden olabilir . Mikrodalgalar, Bluetooth hoparlörler ve bebek monitörleri gibi cihazların tümü katkıda bulunabilir. PS4 gibi oyun konsolları da dahil olmak üzere, ağınıza kablosuz olarak bağlanan herhangi bir cihaz bu sorunlardan etkilenebilir.

Deneyebileceğiniz Şeyler

PS4’ünüz Wi-Fi ağınızla ilgili sorunlarla yeni karşılaşmaya başladıysa, yapmanız gereken ilk şey yönlendiricinizi duvardan çıkararak yeniden başlatmak ve yeniden takmadan önce 30 saniye beklemektir. Ayrıca düğmesine basarak PS4’ünüzü yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. kontrol cihazınızdaki PS düğmesine basın ve Güç > PS4’ü Yeniden Başlat’ı seçin.

Kesintili bir kablosuz ağ için en kolay çözüm, onu tamamen kullanmaktan kaçınmaktır. Tüm PS4 modellerinde, konsolunuzu doğrudan yönlendiricinize bağlamanıza olanak tanıyan yerleşik bir Ethernet adaptörü bulunur.

 

Yönlendirici yakınsa bunu bir Ethernet kablosu kullanarak yapabilir veya yönlendirici daha uzaktaysa bir elektrik hattı Ethernet adaptörü kullanmayı düşünebilirsiniz (ancak elektrik hatlarının da sorunlu olabileceğini unutmayın). Kablolu ağ bir seçenek değilse , komşulardan ve diğer cihazlardan gelen paraziti önlemek için kablosuz ağınızda sorun gidermeyi deneyebilirsiniz .

Bu, Network Analyzer (iPhone) veya Wi-Fi Analyzer (Android) gibi bir uygulama kullanarak çevrenizdeki ağları analiz ederek yönlendiriciyi yeniden konumlandırmayı ve kablosuz kanalı değiştirmeyi içerebilir .

5GHZ yerine 2.4Ghz kablosuz bant kullanma şansınız daha yüksek olabilir. Orijinal temel PS4 (2013’te piyasaya sürüldü) yalnızca 2.4Ghz ağlara bağlanabilir, ancak 2016’da piyasaya sürülen revize edilmiş ince ve PS4 Pro modelleri ikisi arasında seçim yapabilir. 5Ghz ağ iletişimi daha hızlıdır, ancak bu, menzil maliyetine neden olur.

Bunu PS4 Pro veya slim cihazınızda yapmak için Ayarlar > Ağ > İnternet Bağlantisını Kur’a gidin. “Wi- Fi Kullan”ı ve ardından “Kolay”ı seçin, ardından kontrol cihazınızdaki Seçenekler düğmesine basın ve yalnızca Wi-Fi Frekans Bantları altında “2.4Ghz”i seçin. Bu, yalnızca daha fazla menzil ve kararlılık sağlaması gereken 2,4 Ghz ağları gösterecektir.

Son olarak, konsolu akış kutuları gibi parazite neden olabilecek cihazlardan uzaklaştırmayı deneyebilirsiniz. Bu uzun bir ihtimal ve çoğu TV aynı kablosuz bağlantıyı paylaşacağından PS4’ü izole etmek zor olabilir.

 

Diğer PS4 Ağ Sorunlarını Çözme

PlayStation 4 ailesi, yavaş indirmeler de dahil olmak üzere ağ sorunlarıyla ünlüdür. Bağlantınız sabit ancak sürekli yavaşsa okumaya değer olabilecek PS4 ağ performansını hızlandırmak için bir kılavuz hazırladık.