Parolaları yazmak ve uygulamalarda içerik aramak için PS5’in DualSense denetleyicisini kullanmak zahmetlidir. Ancak, işleri kolaylaştırmak için bir klavye ve fare bağlayabilir ve birkaç oyun oynayabilirsiniz. İşte bunu yapabilirsiniz. Bir oyun özellikle giriş aygıtı olarak klavye ve fare desteği içermedikçe bunları kullanamayacağınızı unutmayın. Ayrica Eylül 2021’de klavye ve fareyi destekleyen herhangi bir PS5 oyunu yoktu.

Dolayısıyla , PS5’te geriye dönük uyumlu olan ve Netflix, YouTube, Spotify vb. uygulamaları kullanan PS4 oyunlarını seçmekle sınırlısınız . , PS5’inizde. Burada sadece sizin gibi, PS5 olan bir klavye ve fare bağlayabilirsiniz nasıl PS4

 

Klavye ve Fareyi PS5’e Bağlama

 

PS5, çok çeşitli kablolu, kablosuz veya Bluetooth klavye ve fareleri destekler. Başlamanın en kolay yolu, USB üzerinden PS5’inize bir klavye ve fare bağlamaktır . Konsolun arkasındaki USB bağlantı noktalarına kablolu bir klavye ve fare takabilirsiniz. Ayrıca, bağlantı noktalarınız yetersizse, bunun yerine bir USB hub’ı takabilir ve klavyenizi ve farenizi buna bağlayabilirsiniz.

Bunlardan herhangi biri bağlandıktan sonra, daha fazla ince ayar yapmak için “Aksesuarlar”daki “Klavye” veya “Fare” bölümlerine gidebilirsiniz. Klavye seçeneği, tuş tekrarlama ve gecikme oranlarını seçmenize olanak tanır. Fare için, işaretçi hızını seçmenin yanı sıra, onu sol veya sağlak olarak ayarlayabilirsiniz.

Bir Bluetooth klavye veya fare ile bağlantı, bazen işarete kadar olmayabilir. Böylece, 2,4 GHz kablosuz USB dongle ile birlikte gelen bir kablosuz klavye veya fare kullanabilirsiniz. Örneğin, Logitech’in USB Unifying Alicısı , uyumlu bir Unifying fare veya klavyeyi kolayca bağlamak için kullanışlı olabilir. Ayrıca, biraz çaba harcamak için PS5 ile çalışan kablosuz klavye ve farelerin kalabalık küratörlüğünde Reddit listesine göz atın.

PS5 ile Klavye ve Fare Kullanma

PS5 arayüzündeki menüler ve ayarlar arasında hızlı gezinmek için yalnızca ok tuşlarını kullanabilirsiniz. Anahtarların geri kalanı şifreleri girmeye, arkadaşlarla sohbet etmeye veya Netflix, YouTube, Spotify ve diğer uygulamalarda içerik aramaya yardımcı olur. Ne yazık ki, PS5’in özel bir tarayıCISI yok, bu nedenle web’de gezinmek için web sitesi adreslerini yazamazsınız.

Oyun söz konusu olduğunda, klavye ve fare desteği yalnızca Call of Duty: Cold War, Call of Duty: Warzone, Final Fantasy XIV, Overwatch, The Elder Scrolls Online ve diğer birkaç oyun için çalışır. Yani bu oyunlarda en azından klavye ve farenizle hassas nişan alma ve hareketlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Gelecekteki PS5 oyunlarına klavye ve fare desteği eklemek tamamen oyun geliştiricilerine kalmış. Bu olana kadar veya olmayana kadar, bazı oyunlarda klavye ve fare kullanmanın ve konsolda dolaşmanın keyfini çıkarın.