Ankara’nın Elmadağ ilçesinde meydana gelen korkutucu patlamayla adı duyulan Roketsan fabrikası, insanların en çok sorduğu sorulardan biri olmaya başlamıştır. Herkes roketsan nedir sorusunu sormakta ve bununla ilgili araştırmalar yapmaktadır. Tüm Türkiye’de adı duyulan fabrika, büyük bir yıkım yaşamış ve öğlen saatlerinde bilinmeyen bir nedenden dolayı patlamıştır.

14 Haziran 1988 yılında kurulan, roket ve füze tasarımı yaparak Türkiye için önemli bir konuma gelen Roketsan fabrika, o yıldan beri sorunsuz bir şekilde işlevini gerçekleştirmektedir.

Türkiye’nin roket ve füze ihtiyacını karşılayan fabrika, bin dönümlük arazide işlevini gerçekleştiren, fabrika hayatına 25 kişilik küçük ekibiyle başlayıp yıllar içerisinde geliştirilen teknolojiler ile büyüme gösteren bir fabrikadır. Yıllar boyunca çeşitli atölyelerde çeşitli ödüller almış, 2017 yılında Türkiye fabrika olarak seçilmiştir.


Roketsan’da Meydana Gelen Büyük Patlama


Ankara’nın Elmadağ ilçesinde bulunan geniş çaplı roket fabrikası, deposunda meydana gelen bir patlama sonucunda büyük bir yıkıma uğramıştır. Büyük patlama son derece korkutucu olmuş ve Türkiye içerisinde kısa sürede yayılmıştır. Saat 14.47 de patladığı bilinen fabrikada meydana gelen bu olay sonucunda, can kaybı meydana gelmemiştir. 3 kişinin hafif yaralar ile kazayı atlattığı bilinmektedir. Korkutucu kazayı meydana getiren gerekçe hakkında yapılmış resmi bir açıklama bulunmamaktadır.

Roketsan’da meydana gelen patlama, Ankara’nın pek çok yerinden duyulmuştur. İnsana korku dolu anlar yaşatan patlamada can kaybının meydana gelmemesi sevindirici haberdir. Ancak hala sık sorulan sorular arasında Roketsan neden patladı?, Roketsan’da meydana gelen büyük kazanın sorumlusu ne? gibi sorular vardır.


Roketsan Fabrikasında Patlama


Roketsan fabrikasında meydana gelen büyük patlama, insanlara daha önce böyle kazaların olup olmadığını araştırma gereksinimi doğurmuştur. Roketsan çok hasara fırsat vermeden birkaç kere patlamıştır. Önceki iki patlamanın kişi hatası olduğu öne sürülse de, son patlama hakkında detaylı bilgi henüz verilmemiştir.

Roketsan’da ilk patlama 2009 yılında atık imhası sırasında meydana gelmiştir. 2018 yılında bir kez daha patlayan fabrikanın en korkutucu patlaması 7 Nisan 2020 tarihinde saat 14.47’de meydana gelmiştir.