Sanal Gerçeklik Teknolojisi Nedir?


Sanal gerçeklik sistemleri, kullanıcıların kendilerini bulundukları ortamda değiş farklı bir yerde hissedecekleri, daha farklı bir ortamda 3 boyutlu olarak deneyimlemelerini sağlayan bir teknolojidir. Kullanıcıların bu farklı ortamı deneyimleyebilmeleri için gözlük, kask gibi aparatlar kullanmaları gerekmektedir. Teknik olarak bakmak gerekirse, sanal gerçeklik terimi bireylerin orda olma hissini yaşadıkları bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamlar için kullanılmaktadır.

Sanal Gerçeklik Teknolojisi
Sanal Gerçeklik Teknolojisi

Kullanıcılar, çeşitli çevre birimleri sayesinde sanal ortamlara dahil oluyorlar. O ortama girdiği andan itibaren kullanıcının gerçeklik ile bağlantısı kopmakta ve tamamen sanal gerçekliğin yarattığı ortamdaymış gibi bir his yaşıyor. Kullanıcıların bu deneyimi gerçek anlamda yaşayabilmesi için, sanal gerçeklik tasarımlarının eksiksiz olması gerekmektedir, aksi takdirde yaratılan zayıf gerçeklik hissi kullanıcının bu deneyimi tam olarak yaşayamamasına sebep olabilmektedir.

Sanal gerçeklik teknolojisi, kişilerin çok daha karmaşık sorunları çözmek için bilgisayarlarla direkt olarak etkileşimde bulunabilirler ve sanal gerçeklik yaşayabilmelerinin en önemli özelliği gerçek ortamların taklit ediliyor olmasıdır. Bu sayede sanal gerçeklik ortamı kişiyi farklı bir ortamın içerisine götürmüş gibi hissettirir.


Sanal Gerçeklik Ortamları Nelerdir?


Sanal gerçeklik ortamları, katılımcı üzerinde yarattığı gerçeklik hissiyatı seviyesine göre farklılıklar göstermektedir. Kısmi Katılımlı Ortamlar: Bir takım fiziksel faktör ve sanal imgelerin bir arada kullanılması şart olan bu ortam katılımcıya, gerçek dünya ile ilişkisini bütünüyle koparmadan gerçeklik hissiyatını yaşatır. Tam Katılımlı Ortamlar: bu ortamda, kullanıcının bütün duyusal algılarına hitap edilir ve katılımcının tabiri caizse “kendinden geçmesi” hedeflenmektedir. Ortak (Çoklu) Katılımlı Ortamlar: isminden de anlayacağınız üzere bu ortamlar, birçok kullanıcının birbirleriyle iletişime girmesine olanak sağlamakta olan geniş sanal evrenlerdir. Bu ortam mimarlık, eğitim, sanat, tıp, mühendislik gibi farklı disiplinlerde olan kişilerin fikir alışverişinde bulunmasına imkan sağlıyor.


Sanal Gerçekliğin Kullanım Alanları


Sanal gerçeklik günümüzde birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Eğitim: Özellikle günümüzde kullanılan uzaktan eğitim sisteminde öğrencilerin yaratılan bu ortam sayesinde uygulamalı olarak dersleri anlayabilmesi, özellikle üç boyutlu ortamların önemlilik arz ettiği coğrafya ve fizik gibi derslerde kolaylıklar sağlamış oldu. Sağlık: sanal gerçeklik teknolojisinin en önemli ve ilk kullanım alanlarından birisi sağlık sektörüdür. İnsan vücudunun üç boyutlu sunumu ile çeşitli ve riskli cerrahi uygulamalarda kolaylık kazanımı arttı.