Facebook, Türkiye’ye temsilci atadığını açıkladı ve başka açıklamalarda da bulundu. Türkiye’nin başlattığı Sosyal Medya ağlarına yönelik temsilci atama kararında Facebook da diğer Sosyal Medya ağlarının yaptığı gibi Türkiye’ye temsilci atadığını resmi olarak duyurdu.

Milyonlarca para cezasına çarptırılan Facebook, reklam yasağına saatler kala resmi olarak temsilci atadığını duyurarak kullanıcıların maruz kalmaması adına bu kararı aldıklarını dile getirdi.

Facebook Temsilci Atama Son Durum Ne?

Facebook, Türkiye’de reklam yasağına çarptırılmaya bir gün kala temsilci atadığını açıkladı. Toplamda 40 milyon lira para cezasına çarptırılan Facebook, Reklam yasağına çarptırılmaya saatler kala Türkiye’ye Temsilcilik açaçağını duyurdu.

facebook temsilci atadı
facebook temsilci atadı

Facebook, kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarının altını çizerek, bu kararı aldıklarını belirtti. Aynı zamanda Facebook, içerik kaldırma konusunda kendi ilkelerini uygulayacağını da belirtti. “İçerik kaldırma konusunda ısrar edilirse, temsilcimizi geri çekeriz.” İfadesini de kullandı.

Facebook’tan Yapılan Son Açıklama

Facebook’tan yapılan son açıklamada Türkiye’ye temsilci atama sürecini resmen başlattıklarını duyurdu. Facebook tarafından yapılan resmi açıklama şu şekilde.

Facebook tarafından gelen resmi açıklama:

“Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.”

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Facebook: İçerik Kaldırma Talebinde Israr Edilirse Temsilcimizi Geri Çekeriz!

Facebook, aldığı karar neticesinde Facebook Topluluk Standartlarını ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmeyeceğini ve bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmesi için ısrar edilmesi halinde temsilcinin geri çekileceğini açıkça belirtti.