Sony sessizce PS5 donanımının gözden geçirilmiş bir sürümünü yayınladı . Bu bir PS5 2.0 veya bunun gibi önemli bir şey değil, ancak revizyon dikkate değer bir değişiklik yapıyor: sistem biraz daha hafif ve daha sıcak çalışıyor. Bu ekstra isı sorun olur mu?

 

PS5 Neden Daha Sıcak?

Sony, PS5’in tasarımını değiştirdiğinde, herkesin fark ettiği ilk değişiklik, konsolun piyasaya sürülen sürümden biraz daha hafif olmasıydı. Belli ki, bu ağırlık bir yerden gelmek zorundaydı.

YouTuber Austin Evans , ağırlığın nereden geldiğini bulmak için yeni PS5’i parçalara ayırdı ve Sony’nin alüminyum ve bakır soğutucuyu PlayStation 5’in önceki yinelemesinden daha küçük yaptığı ortaya çıktı. Aslında, 300G daha hafif ve kütle olarak %16 daha küçük..

Ancak bir soğutucuyu küçülttüğünüzde ne olur ? Daha az isı yayar, böylece PS5’in biraz daha sıcak çalışmasını sağlar. Buna karşı koymak için Sony, PS5’e daha küçük soğutucuya daha fazla hava itmesi gereken daha derin pervane oluklarına sahip yeni bir fan ekledi.

Bu, Oynanış ve Performansa Zarar Verecek mi?

Ne yazık ki, kesin olarak söylemek için hala biraz erken, ancak şu ana kadar yapılan ön testler, ortalama 3-5 ° C sıcaklık farkına rağmen bu PS5 ile eski sürüm arasında performans açısından fark edilebilir bir fark bulamadı.

 

Bir fark olup olmadığını görmek için daha fazla test yapılana kadar beklememiz gerekecek. Ancak mantıksal olarak, Sony’nin konsolunun orijinalinden daha düşük performansa sahip yeni bir sürümünü piyasaya sürmesi mantıklı olmaz. Şirketin yeni soğutucuyu ve fanı piyasaya sürmeden önce kapsamlı bir şekilde test ettiğini varsaymalıyız.