Raporlar, T-Mobile’ın Apple’ın yeni iCloud Private Relay özelliğini ağında engellediğini gösterdiğinde tartışmalar arttı. Ancak T-Mobile, hiçbir şeyi engellemediğini iddia ederek bu iddiaları yalanladı.

Raporlar internette dolaştıktan sonra, T-Mobile devreye girmek zorunda kaldı ve Private Relay’in engellendiği tek zamanın, kullanıcıların cihazlarında ebeveyn kontrollerini etkinleştirdiği zaman olduğunu açıklamak zorunda kaldı.

9To5Mac’e yaptığı açıklamada T-Mobile, “İçerik filtrelemeli plan ve özellikleri (ör. ebeveyn kontrolleri) seçen müşterilerin, bu hizmetlerin tasarlandığı gibi çalışmasına izin vermek için iCloud Özel Geçişine erişimi yoktur. Diğer tüm müşterilerin herhangi bir kısıtlaması yoktur.”

Ancak 9To5Mac, bu içerik filtreleme özelliklerinden hiçbirinin etkin olmadığını ve Apple’ın özelliğini amaçlandığı gibi kullanamadığını iddia ediyor. Bu nedenle, ne olduğu hala nispeten belirsizdir. Bir şey onları kullanmalarını engelliyor, ancak T-Mobile’ın ifadesi doğruysa, taşıyıcının sorumlu olduğu görünmüyor.

iPhone’daki orijinal hata mesajı aşağıdaki gibidir:

Hücresel planınız iCloud Private Relay’i desteklemiyor. Özel Aktarma kapalıyken, bu ağ internet etkinliğinizi izleyebilir ve IP adresiniz bilinen izleyicilerden veya web sitelerinden gizlenmez.