Cep telefonunuz kayboldu ve nasıl bulabileceğiniz hakkında bir fikriniz yok mu? Bu yazı okuduğunuzda telefonunuzun konumunu belirleyebilir, yüksek sesle zil çalmasını sağlayabilir, içindeki verileri silebilirsiniz.

Telefonum Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Telefonunuzu kaybettiniz ve yerini bilmiyorsunuz. Paniklemeden önce telefonunuzu en son ne zaman ve nerede kullandığınızı hatırlamaya çalışın. Hatırlamıyorsanız, en yakınınızdaki birine sizi aramasını söyleyin. Hala bulamadıysanız, en son çıkardığınız kıyafetlerinizin ceplerini kontrol edin. Ya da en son nerde oturduysanız, oraya bakın.

Kaybolan cihaz nasıl bulunur
Kaybolan cihaz nasıl bulunur

Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım?

Telefonunuz çalındığından eminseniz hemen BTK’yı (444 9 777) arayıp bilgilendirin ve polise haber verin. Tabi telefonunuzun imei numarasını polise bildirmelisiniz ki, telefonunuzu çalan kişi hattınızı çıkarsa bile telefonunuzun konumu bulunabilsin. İmei numarasını bilmiyorsanız, Google’ın sunduğu My Device Find hizmetinden telefonunuzun imei numarasını bulabilirsiniz.

My Device Find ile İmei Numarası Öğrenme Nasıl Yapılır?

My Device Find sitesine, çalınan telefonunuzda giriş yaptığınız Google hesabınızla oturum açın. Açılan sayfada telefonunuza ait imei bilgilerini bulabilirsiniz.

Telefonunuzun çalındığını anladığınız anda polise haber verdikten sonra telefonunuzun konumunu bulmak için Google’ın sunduğu My Device Find hizmetini deneyin.

Find My Device ile Telefon Konumu Tespit Etme

Google’ın Find My Device hizmeti ile telefonunuzun konumunu belirleyebilirsiniz. Find My Device sitesine kaybolan telefonunuzdaki google hesabınızla oturum açın. Ardından telefonunuzun son konumunu belirleyin. Hatta telefonunuza bir mesaj göndererek çalan kişiye bu mesajı gösterebilirsiniz.

Telefonun konumunu belirlediğinizde yakınına gidin. Sonra da Find My Device sitesindeki Sesi Çal seçeneğine tıklayın. Telefonunuz sessizde olsa bile son seste zil çalacak. Telefonunuzu bu şekilde bulabilirsiniz.

Telefonum Çalındı Bulamıyorum İçindekileri Nasıl Silerim?

Telefonunuz kayboldu ve bulamıyorsanız, son olarak yapmanız gereken şeyler var. Telefonunuzdaki hesaplarınız, banka hesaplarınız, fotoğraflarınız ve bunun gibi önemli dosyalarınız telefonunuzu çalan kişi tarafından ele geçirilebilir. Banka hesaplarınız ve kredi kartınızın mobil şifreleri başkalarının eline geçerse, hesaplarınızdan para çalınabilir. Bu yüzden telefonunuza uzaktan format atmanız gerekiyor.

Önemli dosyalarınızı, kredi kartı şifreleri gibi önemli bilgileri silmenin yolu, My Device Find sitesinden telefonunuzu sıfırlamaktır. My Device Find sitesinde Cihazı Sil seçeneğine tıklayın. Cihazınız çevirim içiyse içindeki her şey silinecektir. Böylelikle telefonunuzu çalan kişi özel bilgilerinize ulaşamayacak.