Bir gün karar verdiniz, telefonunuzu satmak istiyorsunuz. Telefonunuzu satmadan önce mutlaka yapmanız gereken bu 3 şeyi bilmenizde çok fayda var.

İster android ister iOS işletim sistemli olsun farketmez. Telefonunuzu satmak istiyorsanız bu adımları uygulamadan kesinlikle satmayın. Bu adımlar tabletler için de geçerlidir. Tabletlerinizi satmadan önce bu adımları sırasıyla uygulayın. İşte ilerde başınıza dert açmaması için yapmanız gerekenler…

Telefonunuzu satmadan önce bu 3 adımı uygulayın!

Eğer ki telefonuzdan sıkıldınız ve satmak istiyorsunuz. Bu 3 adımı uygulamadan telefonunuzu satmayın. Lütfen sırasıyla bu adımları uygulayın.

1. Herşeyinizi yedekleyin

Telefonunuzu satmadan önce mutlaka herşeyin yedeğini alın

Telefonunuzu satmadan önce mutlaka herşeyin yedeğini alın

Telefonunuzu satmadan önce mutlaka bütün bilgilerinizi yedekleyin. Rehberinizi, fotoğraf ve videolarınızı, önemli dosyalarınızı, şarkılarınızı ve diğer önemli bütün bilgilerinizin yedeğini alın. Ya da yeni bir telefon aldıysanız direkt olarak yeni telefonunuza aktarın.

Rehberinizdeki kişileri sim karta ya da Google hesabınıza yedekleyebilirsiniz. En güvenli yer Google hesabınızdır. Telefonunuz bozulsa, çalınsa veya kaybolsa bile rehberinizdeki kişilere, başka bir cihazla Google hesabınıza giriş yaparak kolayca ulaşabilirsiniz.

Önemli fotoğraf ve videolarınızı Google fotoğraflar’da hesap açarak otomatik olarak yedekleyebilirsiniz.

Önemli dosyalarınızı Google Drive’ye yedekleyebilirsiniz. Böylece dosyalarınız her zaman güvende olacaktır. Ayrıca istediğiniz zaman her yerden Google hesabınıza giriş yaptığınız taktirde bu dosyalara ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

2. Telefonunuzdaki hesapları kaldırın

Telefonunuzu satmadan önce hesaplarınızı kaldırın

Telefonunuzu satmadan önce hesaplarınızı kaldırın

Telefonunuzu satmadan önce yapmanız gereken önemli adımlardan biri de hesaplarınızı telefondan kaldırmaktır. Bütün dosya ve önemli bilgilerinizin yedeğini aldıysanız, telefonunuzda giriş yaptığınız hesapların hepsini kaldırın. Hesapları kaldırmadan önce şifrelerini hatırladığınızdan emin olun.

3. Telefonunuzu sıfırlayın

Telefonunuzu satmadan önce sıfırlayın

Telefonunuzu satmadan önce sıfırlayın

Herşeyinizi yedeklediniz, hesaplarınızı telefondan kaldırdınız şimdi ise telefonunuzu sıfırlayın diğer adıyla format atın. Bu işlemin geri dönüşü olmadığını unutmayın. Telefonunuzda ne var ne yok her şey silinecektir. Bu yüzden sizin için önemli olan her şeyin yedeğini aldığınızdan emin olduktan sonra bu işlemi yapın.

Bu işlem biraz zaman alabilir. Telefonunuz birkaç defa kapanıp açılabilir ve açılması uzun sürebilir. Korkmanıza gerek yok biraz sabırlı olun.

Dikkat: Sıfırlama işlemini yapmadan önce telefonunuzun şarjının en az %50 olması gerektiğini unutmayın.

Telefonunuzu satmadan önce mutlaka yapmanız gereken bu adımları sırasıyla yaptıktan sonra artık telefonunuzu satabilirsiniz. Sim kartınızı ve takılıysa MicroSD hafıza kartınızı çıkarıp telefonu satışa hazır hale getirin. İşte hepsi bu kadardı. Artık telefonunuzu satabilirsiniz.

Önemli bilgi: Telefonunuzu sıfırlamış olsanız bile hiçbir şeyin silinmediğini, cihazınızdaki yazılımın depolama bölümünü boş gösterdiğini unutmayın. Evet, dijital evrende kaydedilen hiçbir bilgi silinmez, sil işlemi yaptığınızda o bölüm boş olarak adlandırılır. Bazı yazılımlar sayesinde bu boş olarak görünen ama daha önce kaydedilen dosyaları geri getirmek mümkün. Peki telefonunuzu satmadan önce önemli dosyalarınızı tamamen silmenin bir yolu yok mu? Tabi ki var. Telefonunuzu sıfırladıktan sonra hafızasını önemsiz bilgilerle doldurun. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri telefonun kamerasını açın ve video konumuna getirin. Kalite ayarını en yükseğe ayarlayıp kameranın yönünü renkli ve önemsiz bir yere çevirip kaydet tuşuna basın. Hafıza dolu uyarısı alana kadar video çekmesini sağlayın. Böylece cihazın depolamasında boş görünen yerler yeni ve önemsiz bilgilerle dolmuş olacak. Eski dosyalarınız tamamen silinmiş olur.