Tesla, Elektrikli otomobil Tesla Model S Plaid’i duyurdu. Tarihin en hızlı kalkış yapan otomobilini tanıtan Elon Musk, 2021 sonlarında satışa sunulacağını açıkladı. Tamamen elektrikle çalışan bu otomobil, 100 km/saat’e 2 sn. altında ulaşabiliyor.

Geçtiğimiz yıl Model S Plaid hız testlerini YouTube üzerinden paylaşan Tesla, bu arabanın saatte maksimum 320 km/s hız menzilinin olduğunu duyurdu.

Tesla Model S Plaid

Tesla CEO’su Elon Musk, daha önce yaptığı açıklamalarda Tesla Model S Plaid’in 2020 yılında satışa çıkarılacağını açıklamış olsa da son yaptığı konuşmasında, aracın 2021 sonlarında satışa sunulacağını açıkladı. Son yaşanan olaylar ve Covid-19 virüsü nedeniyle Tesla Model S Plaid‘in satışa sunulacağı tarihin ertelendiği düşünülüyor.

Tesla Model S ailesinin en performanslı versiyonu olan Model S Plaid’in, 1100 beygirlik güce sahip olduğu ve tek şarjla 830 km‘nin üzerinde menzile ulaşabileceği söylendi.

Tesla model s plaid özellikleri
Tesla model s plaid özellikleri

Tesla Model S Plaid Özellikleri

  • 320 km/s maksimum hız
  • Bu güne kadar üretilmiş 0’dan 100 km/s’e en hızlı ulaşabilen tek otomobil
  • 0’dan 100 km/s’e varma süresi 2 saniyenin altında
  • 3’lü elektrik motoru sayesinde 4 tekerden çekiş gücü
  • Beygir gücü 1.100 hp
  • Tek şarj ile 830 km’nin üzerinde menzil
  • 4 yıl veya 50.000 mil Garanti süresi (Hangisi daha önce gelirse)

Tesla Model S Plaid’in Satış Fiyatı

Diğer firmaların aksine 4 yıl Garanti süresi veren şirket, Tesla Model S Plaid‘in satış fiyatını 139.990 ABD doları olarak belirlemiş durumda. Model S’den daha hızlı olan bu otomobil, kendi kendine gidebilme, fren yapabilme gibi teknoloji donanımlı ve yapay zekanın sayesinde bir çok işlemi otomatik yapabiliyor. Tamamen kişiselleştirilebilen Model S Plaid, yüksek performansıyla adeta teknolojiyi ayağınıza getiriyor.