İnstagram’ın metin tabanlı uygulaması Threads, yalnızca beş günde 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Twitter rakibi Threads, 6 Haziran’da (veya Amerika’da 5 Haziran’da) piyasaya sürüldü.

Instagram’ın başkanı Adam Mosseri de dönüm noktasını doğruladı;

“Beş gün içinde 100 milyon kişi Threads’e kaydoldu. Bu gerçeği kafamda canlandırabileceğimden emin değilim. Bu delilik; anlam veremiyorum.”

“Takım kıçını yırtıyor ama bunun başlangıç ​​çizgisine giden bir yarış olduğunu biliyoruz. “Çalıştır, harika yap, büyüt” derler. Şey, kesinlikle sıra dışı şeyler yaptık, ama söz veriyorum bu şeyi harika yapacağız.” dedi.

Threads, ChatGPT’nin kullanıcı rekorunu kırdı

Mark Zuckerberg, ilk gün uygulamanın iki saat içinde 2 milyon kayıt, dört saat içinde 5 milyon kayıt ve yedi saat içinde 10 milyon kayıtlı kullanıcı çektiğini belirtti. Ertesi sabah Meta CEO’su, 30 milyondan fazla kişinin yeni uygulamayı denemek için kaydolduğunu kaydetti . Gizlilik nedenlerinden dolayı henüz AB’de kullanıma sunulmadığı göz önüne alındığında, Threads’in büyümesi dikkate değer .

Şimdiye kadar, OpenAI’nin ChatGPT botu, 40 günde günlük 10 milyon kullanıcıya ve yaklaşık iki ayda aylık 100 milyon kullanıcıya ulaşarak en hızlı büyüyen tüketici ürünlerinden biri olma özelliğini taşıyordu. Bunun Threads için ilk ay olduğu göz önüne alındığında, aylık 100 milyon aktif kullanıcı kilometre taşını çoktan aştı. Ancak kullanıcıları platformda tutmak asıl zorluk olacaktır.

Pek çok kişi Meta’nın yeni metin odaklı sosyal platformunu denerken, bazı eksik özellikler var. Özellikle, uygulamanın, merkezi olmayan ağlardaki gönderiler için kullanılan protokol olan ActivityPub’ı desteklememesi dikkat çekicidir. Meta üzerinde çalıştığını söylese de, entegrasyon kullanıma sunulana kadar uygulama gerçekten Fediverse’in bir parçası olmayacak.

Bunun dışında, uygulamanın salt okunur bir web arayüzü vardır, arama sonrası desteği, doğrudan mesajlar, hashtag’ler ve “Takip” özelliği yok. Instagram’ın kuralları nedeniyle, uygulama platformunda çıplaklığa izin vermiyor. Bu, başka bir Twitter alternatifi olan Bluesky’nin benimsediği bir şey.

Yine de bu kadar kısa sürede 100 milyon kullanıcıya ulaşmak hiç de azımsanmayacak bir başarı. Görünüşe göre Threads burada kalacak.