Çoğunuz muhtemelen en az bir kere sosyal medya profillerinize kimin baktığını merak etmişsinizdir. Çoğu platform, Facebook, Instagram ve Twitter gibi profilinizi kimlerin görüntülediğini görmenizi yasaklarken, TikTok, profil ziyaretçilerini izlemenize izin veren birkaç yerden biridir. Ve Linkedin’den farklı olarak bu özellik için ödeme yapmanız gerekmez.

Bu özellik birçok nedenden dolayı faydalıdır. Bir içerik oluşturucuysanız ve takipçilerinizi artırmak istiyorsanız, ziyaretçilerinizin kim olduğunu görmek, gelecekteki içeriği bu demografiye göre şekillendirmenize yardımcı olabilir. Sıradan kullanıcılar için, profilinizle kimin etkileşime girdiğini görmek merakınızı giderebilir, ancak aynı zamanda tanıdığınız birinin sizinle ilgilenip ilgilenmediğini görmenize veya olası tacizcileri belirlemenize yardımcı olabilir.
TikTok daha önce profilinizi görüntüleyen kişileri gösterirken, 2022’de geliştirilmiş bir “Profil görüntüleme geçmişi” uygulamadan önce özelliği kaldırdı. Yeni sürüm hem Android hem de iOS uygulamalarında kullanılabilir.

TikTok’un Profil Görüntüleme Geçmişi Özelliğini Kullanmadan Önce

Devam etmeden önce, birkaç şeye dikkat etmek önemlidir. Özelliği görmüyorsanız veya beklenen sonuçları almıyorsanız, yanıt şu noktalardan biri olabilir:
  • Profil görüntüleme geçmişinizi görmek için 16 yaşında veya daha büyük olmalısınız.
  • Profil görüntüleme geçmişinizi görmek için 5.000’den az takipçiniz olmalıdır.
  • Profil görüntüleme geçmişinizi yalnızca siz görebilirsiniz – başka kimse görmez.
  • Yalnızca son 30 güne ait profil görüntüleme geçmişinizi görebilirsiniz.
  • Profil görüntüleme geçmişinizde yalnızca profil görüntüleme geçmişini etkinleştirmiş hesaplar görünür.
  • Profil görüntüleme geçmişinizi açarak, onu etkinleştirmiş olan diğer hesapların profil görüntüleme geçmişinde görünürsünüz.
  • Hesabınız gizliyse profil görüntüleme geçmişinizi göremezsiniz.
  • Hesabınız gizliyse ancak profil görüntüleme geçmişi etkinse, başka birinin profil görüntüleme geçmişinde görünmeye devam edebilirsiniz.
  • Özelliği devre dışı bıraktıktan sonra profil görüntüleme geçmişinizi göremezsiniz, ancak yeniden etkinleştirdiğinizde sonuçların tümü geri gelir.
  • Özelliği devre dışı bıraktıktan sonra diğer hesaplar sizi profil görüntüleme geçmişlerinde göremez, ancak 30 günden daha kısa bir süre önce görüntülediyseniz, özelliği etkinleştirdiğiniz anda tekrar görünürsünüz.

TikTok Hesabınız için Profil Görünümlerini Nasıl Etkinleştirebilirsiniz?

Varsayılan olarak, TikTok, siz kaydolmadığınız sürece profilinizi kimin görüntülediğini size göstermez ve profil görünümlerini açmanın birkaç yolu vardır.

1. Yöntem

Gizlilik Ayarlarından

TikTok profilinize kimlerin baktığını görün ve bu özelliği kapatın

TikTok profilinize kimlerin baktığını görün ve bu özelliği kapatın

“Profil” sekmenizden menüyü (üç çizgili simge) açın, “Ayarlar ve gizlilik”e dokunun ve ardından “Gizlilik” i seçin. Ardından, Güvenlik bölümünün altındaki “Profil görünümleri” ne dokunun ve “Profil görüntüleme geçmişi” ni açın.

2. Yöntem

Profil Görünümleri Sayfanızdan

TikTok profilinize kimlerin baktığını görün

TikTok profilinize kimlerin baktığını görün

Henüz profil görünümlerini seçmemiş olsanız bile, profilinizi kontrol eden tüm hesapları göreceğiniz sayfaya erişebilirsiniz. Oradan özelliği etkinleştirebilirsiniz. Profil görünümleri sayfasını açmak için “Profil” sekmenizdeki menü düğmesinin yanındaki göz simgesine dokunun, ardından “Aç” düğmesine basın.

3. Yöntem

Gelen Kutunuzdan

TikTok’taki “Gelen Kutusu” sekmesinde, bir veya daha fazla kişinin profilinizi görüntülediği “Profil görünümleri” için bazı etkinlik uyarıları fark edebilirsiniz. Doğrudan profil görünümleri sayfasına gitmek için Etkinlikler bölümündeki bu uyarılardan birine dokunun, ardından “Aç” düğmesine basın.

TikTok Profilinizi Kimlerin Gördüğünü Nasıl Görebilirsiniz?

Profil görünümleri sayfasını açmak için “Profil” sekmenizdeki menü düğmesinin yanındaki göz simgesine dokunabilirsiniz. Henüz bakmadığınız yeni profil görünümleriniz varsa, göz simgesinde, profilinizi ziyaret eden son hesabın profil resmi olacak ve bir sayı rozeti, kaç profil görünümünün yeni olduğunu gösterecektir.

Profil görünümleri sayfasında, “Takip Et” düğmesi ve profillerine bir bağlantı ile profilinizi kimlerin görüntülediğini görebilirsiniz. Alternatif olarak, birisi profilinizi kontrol ettiğinde “Gelen Kutusu” sekmesinde etkinlik uyarıları alırsınız. Özellik çalışıyorsa, profilinizi kimin ne zaman görüntülediğini Etkinlikler altında görürsünüz. Bir uyarıya dokunmak, profil görünümleri sayfasını açar.

TikTok Hesabınız için Profil Görüntülemeleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Hesabınızda profil görünümlerini kapatmanın birden çok yolu vardır ve bunlar tıpkı özelliği etkinleştirmek gibidir. Yukarıdaki 1. Yöntemde olduğu gibi , “Profil” sekmenizden menüyü açın, ardından Ayarlar ve gizlilik – > Gizlilik – > Profil görünümleri’ne gidin. Ardından, “Profil görüntüleme geçmişi” ni kapatın.

Yukarıdaki 2. ve 3. Yöntemde olduğu gibi, profil görünümlerini açmak için “Profiller” sekmenizdeki göz simgesine (veya son izleyicinin numara rozetli profil resmine) dokunun. Ardından, “Profil görüntüleme geçmişi” geçişine bir kısayol açmak için ayarlar çarkına dokunun, kapatın ve pencereyi kapatın. “Gelen Kutunuzdan” bir etkinlik uyarısı açarak da ayara ulaşabilirsiniz.

Başkalarının Ziyaretlerinizi Görmesini Nasıl Engellersiniz?

Bunların hepsi yukarıda bahsedilmiş olsa da, diğer TikTok hesaplarının profillerini görüntülediğinizi görmesini nasıl engelleyeceğinizi tekrar edeceğim. Öncelikle, hesabınızı gizli olarak ayarlamak yeterince iyi değil. Profil görüntüleme geçmişinizde kimseyi görmeseniz de, onların geçmişinde görünmeye devam edebilirsiniz.

Diğer TikTok kullanıcılarının adınızı profil ziyaretçisi olarak görmesini engellemenin birincil yolu, profil görüntüleme geçmişinizi devre dışı bırakmaktır. Tekrar açarsanız, hesaplarını 30 günden daha kısa bir süre önce görüntülediyseniz, diğer hesapların profil görüntüleme geçmişinde tekrar görünürsünüz. Başka bir yol, özelliği hesabınızdan tamamen kaldırarak 5.000’den fazla takipçi toplamaktır.