Apple , “yüksek güçlü motosiklet motorları tarafından oluşturulanlar gibi titreşimlere maruz kalmanın” iPhone kameralarına zarar verebileceği konusunda uyararak insanları şaşırttı .

Bunun tamamen makul bir açıklaması var ve Android cihazları da etkileyebilir. iPhone’u şaka gibi yapmak çok kolay – ve Apple kendilerine herhangi bir iyilik yapmadı – ama bu meşru bir mesele. Her şey, yalnızca iPhone’larda değil, birçok modern akıllı telefonda bulunan bir özellik olan optik görüntü sabitleme (OIS) etrafında döner.

Optik Görüntü Sabitleme (OIIS) Nedir?

Optik görüntü sabitleme , fotoğraf çekerken veya video kaydederken kamerayı sabitlemeyi amaçlayan bir özelliktir.

OIS’li bir kameranın içinde, merceğin içindeki öğeleri fiziksel olarak hareket ettiren küçük bir dahili motor bulunur.

Telefonu tutarken elleriniz hafifçe hareket ettiğinde veya titrediğinde, motorlar hareketinize karşı koyar. Bu, daha pürüzsüz bir video ve fotoğraflarda daha az bulanıklık sağlar.

OII, fotoğraf ve video kalitesinde büyük bir fark yaratabilir. Bir telefonu sadece ellerinizle mükemmel bir şekilde hareketsiz tutmak neredeyse imkansız. Bir iPhone veya Android kamerada bunu mümkün kılan mekanizmalar oldukça küçük ve hassastır. İşte bu noktada titreşimlerden kaynaklanan hasar riski devreye girer.

Titreşim Kameraya Nasıl Zarar Verebilir?

Hareketli parçalar, özellikle aygitlar söz konusu olduğunda, genellikle arızalara yol açar. OIS’li bir akıllı telefon kamerasının içinde birkaç küçük hareketli parça bulunur ve bu parçalar hassastır.

Bu parçalar üzerindeki yeterli stres, arızalanmalarına neden olabilir. OIS bileşenlerinin hareketlerinize karşı koymak için serbestçe hareket edebilmesi gerekir, bu da kalıcı olarak yerlerine sabitlenmedikleri anlamına gelir.

Yani telefonu motosiklet gibi bir şeye bağladığınızda, titreşimler kamera parçalarını tam anlamıyla sallayabilir. Bu tekrarlanan hareket zamanla kamerayı yıpratıyor.

Bu, çoğu insanın çok fazla endişelenmesi gereken bir şey değil. Koşarken cebinizde tutarak kameraya zarar vermemiş olursunuz. Endişelenecek titreşimler, yukarıda bahsedilen motosikletler gibi yüksek güçlü, yüksek hacimli motorlardan kaynaklanmaktadır.

Hasardan Korunmak İçin Ne Yapabilirim?

Kaçınılması gereken ana şey, bu yüksek genlikli titreşimlere uzun süre maruz kalmaktır. Arada bir kısa bir yolculuk için iPhone veya Android cihazınızı bir motosiklete bağlamanız muhtemelen iyi olur.

30 dakikalık işe gidip gelmek için günde iki kez yapıyorsanız, bu daha büyük bir risktir. Telefonunuzu bir motosiklete veya başka bir yüksek güçlü araca bağlamanız gerekiyorsa, Apple “titreşim sönümleyici montaj” kullanmanızı önerir. “Quad Lock”, montaj serileri için bir titreşim sönümleyici aksesuarı sunan bir markadır.

Günün sonunda, bu çoğu insanın çok fazla endişelenmesi gereken bir şey değil, ancak bunun neden olduğunu bilmek güzel. Fantezi teknolojinin dezavantajları yoktur. Artık görüntü sabitleme konusunda biraz farklı düşüneceksiniz.