En popüler işletim sistemi olan Android kullanıcılarının bilmesi gereken 10 ipucuyu liste olarak hazırladık. Bilindiği üzere Android, en çok özelleştirilebilen işletim sistemidir.

Gün geçtikçe daha çok özellik eklendiği gibi özelleştirme seçeneği daha çok artıyor. iOS işletim sistemiyle arasındaki en büyük fark bu. Biz de Android kullanıcılarının bilmesi gereken 10 tüyo listesini hazırladık.

Android Kullanıcılarının Bilmesi Gereken 10 İpucu

Her Android kullanıcısının bilmesi gereken 10 ipucu;

1. Yanlışlıkla kaybolan bildirimleri geri getirin.

2. Ekran kaydı alın.

3. Bildirim panelini özelleştirin.

4. Tek el modunu aktifleştirin.

5. Uygulamaları bölünmüş ekranda kullanın.

6. Bildirimlerin içeriğini kilitli ekranda görünmemesini sağlayın.

7. Metin ve resimleri daha görünür olmasını sağlayın.

8. Ses ayarlarını bağımsız bir şekilde değiştirin.

9. Varsayılan olarak ayarlanmış uygulamaları değiştirin.

10. Evdeyken ekran kilidini devre dışı bırakın.

1. Yanlışlıkla Kaybolan Bildirimleri Geri Getirin

Bildirimleri Geri Getirin

Bildirimleri Geri Getirin

Gün boyunca bir çok uygulamadan bildirim alıyoruz. Haliyle çok fazla bildirim geldiği için bazen yanlışlıkla bildirimleri siliyoruz. İşte bu bildirimleri tekrar görebilirsiniz.

Ana ekranda herhangi bir boşluğa basın ve basılı tutun. Ardından Araçlar (Widget) seçeneğine dokunun. Ayarlar widgetine dokunun ve ekrana sürükleyip bırakın. Açılan listede Bildirim geçmişine dokunun.

2. Ekran Kaydı Alın

Ekran kaydı alın

Ekran kaydı alın

Android 7 ve üstü cihazların hepsinde ekran kaydı özelliği eklenmiştir. Genellikle bildirim panelinde ekran kaydedici olarak bulunuyor. Ya da uygulama olarak telefonunuza eklenmiş olabilir.

3. Bildirim Panelini Özelleştirin

Bildirim panelini özelleştirin

Bildirim panelini özelleştirin

Bildirim panelini yukarıdan aşağıya doğru çekin ve üst tarafta bulunan düzenleme butonuna basın. Ardından bildirim panelinde istemediğiniz butonları kaldırın veya eklemek istediğiniz butonları ekleyin.

4. Tek El Modunu Aktifleştirin

Telefonunuzun ekranı büyükse ve tek elle kullanmak zor oluyorsa tek el modunu açabilirsiniz. İki elinize gerek kalmadan telefonunuzu tek elinizle daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Tek el moduna geçmek için home (ev) tuşuna basılı tutup sağa veya sola doğru sürükleyin. Ekran tek el moduna geçecektir.

5. Uygulamaları Bölünmüş Ekranda Kullanın

Uygulamaları bölünmüş ekranda kullanın

Uygulamaları bölünmüş ekranda kullanın

İki uygulamayı aynı anda kullanma özelliği, Android 7 ve üstü bütün cihazlarda bulunuyor. Aynı anda Twitter’da gezinirken WhatsApp’ta mesaj göndermeye devam edebiliyorsunuz.

Yani ekran ikiye bölünüyor. Bir kısmında bir uygulama açıkken, öbür kısmında başka bir uygulama açık oluyor.

Bölünmüş ekran özelliğini kullanmak için son uygulamalar bölümünü açın ve uygulamanın üstündeki simgeye basın. Simge yoksa uygulamaya basılı tutun ve üst üste iki dikdörtgen sembolüne dokunun. Ardından diğer uygulamayı seçin ve keyfinize bakın.

6. Bildirimlerin İçeriğini Kilitli Ekranda Görünmemesini Sağlayın

Bütün bildirimlerin kilit ekranında gösterilmesinden rahatsız oluyorsanız bu özelliği seveceksiniz. Kilit ekranında bildirimlerin içeriğini gizlemek için Ayarlar’a gidin ve Bildirim sekmesine tıklayın. Ardından kilit ekranı bildirimleri seçeneğine dokunun. Sonra da bildirimleri göster fakat içeriği gizle seçeneğini seçin.

7. Metin Ve Resimleri Daha Görünür Olmasını Sağlayın

Android cihazınızda ekrandaki yazıları okumakta zorlanıyorsanız ya da ekranda ne olduğunu iyi göremiyorsanız metin ve nesneleri büyütüp küçültebilirsiniz.

Ancak tüm uygulamalar bu ayarı desteklemeyebilir. Boyut ayarlarını değiştirmek için Ayarlar’a gidin ve Ekran sekmesine tıklayın. Ardından yazı ve ekran boyutuna dokunun. Büyütme ve küçültme ayarlarını istediğiniz gibi değiştirin.

8. Ses Ayarlarını Bağımsız Bir Şekilde Değiştirin

Ses ayarlarını bağımsız bir şekilde değiştirin

Ses ayarlarını bağımsız bir şekilde değiştirin

Bütün ses düzeyi ayarlarını farklı bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Bildirim, müzik, alarm ve zil sesi yüksekliğini ayrı ayrı olacak şekilde ayarlayın.

Bu ayarı yapmak için ses açma veya kısma düğmelerinden birine basın ve ses yükseklik seviyesinin altında veya üstünde bulunan ayar veya ok simgesine basın.

9. Varsayılan Olarak Ayarlanmış Uygulamaları Değiştirin

Herhangi bir linke tıkladığınızda otomatik olarak açılan uygulamayı değiştirebilirsiniz. Ya da varsayılan mesaj uygulaması olarak sistem uygulaması yerine WhatsApp’ı atayabilirsiniz.

Varsayılan uygulamaları değiştirmek için Ayarlar’a gidin ve uygulamalar sekmesine tıklayın. Ardından istediğiniz uygulamaya dokunun ve herhangi bir işlem için varsayılan olarak ayarlayın.

10. Evdeyken Ekran Kilidini Devre Dışı Bırakın

Evdeyken ekran kilidini devre dışı bırakın

Evde olduğunuz zamanlarda telefonunuzu ekran kilidi şifresini girmeden kullanmak istemez misiniz? Google’ın sunduğu Smart lock özelliği yani güvenilir bölgeler tam da bu işe yarıyor.

Cihazınız konum servislerini kullanarak eve geldiğinizi anlıyor ve ekran kilidi şifresini istemiyor.

Bu özelliği açmak için Ayarlar’a gidin ve Güvenlik sekmesine tıklayın. Ardından Smart Lock sekmesine dokunun. Güvenilir mekanlar kısmına girin ve konumu belirleyin. Artık evde olduğunuz sürece telefonunuz ekran kilidi şifresini girmenizi istemeyecek.

Android kullanıcılarının bilmesi gereken 10 ipucu listemizin sonuna geldik. Bu ayarlamalar cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Umarım beğenmişsinizdir. Eklemek istediğiniz bir şey varsa mutlaka yorumlarda belirtin.