Türkiye’nin yeni haberleşme uydusu Türksat 5A, 8 Ocak 2020 tarihinde uzaya gönderilecek. TURKSAT 5A fırlatılacak. TURKSAT AŞ. yapmış olduğu açıklamada TURKSAT 5A’nın 8 Ocak Cuma günü saat 04:26’da, Elon Musk’a ait olan SpaceX firması tarafından fırlatılacağı belirtildi.

Türkiye’nin yeni haberleşme uydusu, daha erken fırlatılacaktı. Ama yaşanan problemler ve bir takım aksaklıklar nedeniyle TURKSAT 5A nihayet fırlatma tarihi kesinleşti. Fırlatma tarihinin ertlenmesine sebep olabilecek bir sürü neden bulunuyor. Hesaplanmamış en ufak bir hava olayı, fırlatma tarihinin ertelenmesine yol açabilir. Umarız en kısa zamanda uydumuz yörüngesine yerleştirilir ve hizmet vermeye başlar.

TURKSAT 5A SpaceX’in Falcon 9 Roketiyle Uzaya Fırlatılacak

Yeni haberleşme uydumuz TURKSAT 5A, NASA’nın roketiyle değil, Elon Musk’a ait olan SpaceX firmasının Falcon 9 roketiyle fırlatılacak.

TURKSAT 5A Falcon 9 ile uzaya gönderilecek
TURKSAT 5A Falcon 9 ile uzaya gönderilecek

Daha önce Elon Musk, Türkiye’yi ziyaret etmişti ve Sn. Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerde bulunmuştu. Uydumuzun kendi fırlatma kalkanımızdan uzaya fırlatılmaması üzücü ancak ilerde kendimize ait bir fırlatma kalkanı olmasını hepimiz isteriz.

Uydunun yörüngeye oturması 4 ay sürecek. TURKSAT 5A hem TV yayın hizmeti hem de veri haberleşme hizmeti sunacak ve 30 yıl kullanılacak.

Fırlatma süreci Elon Musk’a ait SpaceX şirketi tarafından yürütülecek. Şirket, uydumuzu sık sık kullandığı Cape Canaveral’dan fırlatacak. Falcon 9 roketiyle fırlatılacak olan TURKSAT 5A, 4 ay içinde 31 derece doğu yörüngesine yerleşeceği bekleniyor.

TURKSAT 5A’nın 2021 yılının ikinci çeyreğinde hizmet vermesi bekleniyor. Ayrıca yeni uydunun içerisinde yerli üretilen parçaların da olduğu belirtildi. Yetkililerin açıklamaları doğrultusunda, bir kaç yılda daha fazla uydunun uzaya gönderileceği de söylendi.