Elon Musk’ın yönetimine geçen Twitter, yeni çalışanları sayesinde her geçen gün yeni özellikleri bünyesine katıyor. Bunlardan bazıları da Twitter Blue için getirilen yeni özellikler.

Bu özelliklerle birlikte mavi tik fiyatı da belirlendi. Mavi tik fiyatı, sadece web sürümü ve iOS kullanıcıları için açıklandı. Henüz Android kullanıcıları için bir fiyat açıklanmadı.

Şirket bu yeniden lansman duyurusunu Cumartesi günü yaptı ancak bugün Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, ABD ve İngiltere gibi bazı bölgelerde bu özelliği öne sürdü.

Twitter Blue Ücretli Mavi Tik ile geri döndü!

Twitter Blue ücreti açıklandı

Twitter Blue ücreti açıklandı

Elon Musk’ın kararından sonra Twitter, geçen ay 7,99 ABD doları olan aylık ücret karşılığında eski mavi tik rozetini vermeyi amaçlayan Twitter Blue’yu başlattı.

Ancak şirket, Twitter Blue abonelik kayıtlarını duraklattı ve ayrıca profildeki mavi onaylı onay işareti nedeniyle kimliğe bürünmeler nedeniyle lansmanı sonlandırdı.

Eşzamanlı olarak Elon Musk, iyileştirmelerle yeniden lansmanını vaat etti ve çok yakında getireceğini de kaydetti.

Ve bugün, sözünü yerine getirmek için Twitter Blue kullanıma sunuldu ve Twitter web ve iOS kullanıcıları buna abone olabilir ve bazı daha ayrıcalıklı özelliklerle birlikte profillerinde mavi bir doğrulama rozeti alabilir.

Fiyatlar Nasıl Olacak?

Twitter’dan resmi bir tweet’e göre, Twitter Blue aboneliği, web üzerinden abone olacak kullanıcılar için aylık 8 ABD dolarına mal olacak.

iPhone kullanıcıları için aylık 11 ABD dolara mal olacak. “Twitter, Twitter Blue’nun maliyetini sadece iPhone kullanıcıları için 3 dolar artırdı” demeden önce bunun tam sebebini söyleyeyim.

Sadece üçüncü şahıslar için vergi olduğu için aslında fiyatlandırmada bir artış olduğunu söyleyemeyiz. Daha önce Musk ve Telegram CEO’su Pavel Durov, Apple’ın uygulamanın gelirinden (The Information aracılığıyla) aldığı App Store komisyonuyla ilgili bir noktaya değinmişti.

Ve bu vergi veya komisyonun yaklaşık %30 olduğu söyleniyor. Bu nedenle Twitter’ın neden web kullanıcılarından değil de iOS kullanıcılarından ekstra ücret talep ettiğini şimdi anlayacaksınız.

Şu anda Twitter, Android kullanıcıları için abonelik getirme veya bunun ne kadara mal olabileceği konusunda herhangi bir bilgiden bahsetmedi.

Twitter Blue Özellikleri

Önemli bir özellik açısından, eğer sıradan bir kullanıcı, içerik oluşturucu veya sanatçıysanız profilinizde mavi tik alırsınız, ancak bunu vermeden önce Twitter hesabınızı inceler.

Hesabınız herhangi bir siyasi veya hükümetle ilgiliyse, Gri renkli bir onay işareti alırsınız. Ve işletme hesapları için bir Altın renkli onay işareti.

Ayrıca Twitter’ın geçen ay mavi doğrulama rozetinde yaptığı değişiklikler sırasında kullanıma sunduğu profildeki “resmi” etiketlerin yerini Gri ve Sarı tikler alacak. İşte o özellikler;

Özelliklere Erken Erişim – Aboneler, Tweet Düzenle düğmesini ve 1080p video yükleme özelliğini deneyebilecekler gibi özelliklere beta olarak erken erişim elde edecekler.

Tweeti Geri Al – Düzenlemenize izin vermediği için Tweeti Düzenle düğmesinden farklıdır. Bunun yerine, tweet’inizi takipçilerinize veya herhangi birine ulaşmadan önce geri almanız için size sınırlı bir süre tanıyacaktır.

Temalar ve Özel Uygulama Simgeleri – Uygulamanızın renk temasını değiştirebileceksiniz. Ayrıca, simgenin rengini değiştirerek özel Twitter Uygulaması simgeleri oluşturma seçeneği de olacak.

Okuyucu Modu – Aboneler ayrıca metin boyutunu değiştirebilecekleri ve ileti dizisi tasarımını daha hafif hale getirebilecekleri yeni bir okuyucu moduna sahip olacaklar.

Yer İşaretleri – Abonelerin sınırsız tweet’leri işaretleyebilecekleri ve düzenleyebilecekleri özel Yer İşareti Klasörleri olacaktır.

Taklitlerden Kaçınmak İçin

Bu yeniden lansmanla birlikte Twitter, hiçbir yeni hesabın Twitter Blue aboneliğine abone olmasına izin vermeyecek. Abone olmak için hesabın 90 gün eski olması gerekir.

Ayrıca Twitter, mavi tik vermeden önce hesabı inceleyecek ve daha önce başlatılan “resmi” etiketi tüm ortak hesaplar için kalacak.

Twitter’ın iflas edeceği yönünde söylentiler dolaşırken, yaptığı bu hamleyle tekrar eski güvenini kazanabilecek mi? Twitter Blue yararlı mı olacak yoksa daha çok zarar mı getirecek? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Elon Musk Twitter’ı satın aldıktan sonra büyük bir değişime uğrattı. Bu değişim sonucu Twitter milyonlarca kullanıcı kaybetti. Bu yeni özellikler sayesinde Twitter’ı kullanmayı bırakan kullanıcılar tekrar bu sosyal medya platformuna gelir mi? Yoksa Twitter artık eskisi gibi kullanılmayacak mı? Bu soruların cevabını ileriki zamanlarda görecez. Peki sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir? Yorumlarda düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.