Corona virüs salgınının hızla yayılmasıyla birlikte geçilen uzaktan eğitim sistemi, özellikle öğrencilerin hayatında büyük bir değişim meydana getirmiştir. Öğrencilerin tamamı bilgileri uzaktan eğitim ile elde etmeye başlamış ve bu durum teknolojik ürünler için duyulan talebi yüksek oranda arttırmıştır.

Uzaktan eğitim teknolojik ürünlerin talebini arttırdı
Uzaktan eğitim teknolojik ürünlerin talebini arttırdı

Öğrenciler çeşitli teknolojik aletler üzerinden bilgiler edinmeye ve derslere katılım göstermeye başlamıştır. Kimi öğrenciler bu ihtiyaçlarını tabletler üzerinden, kimileri ise bilgisayarlar üzerinden sağlarken, kimileri anne babalarının telefonları ile yetinmek zorunda kalmıştır. Kimi anne babalar daha büyük televizyonlar almış ve çocuklarının dersleri için büyük yatırımlar yapmıştır.

Uzaktan eğitim sistemiyle birlikte, bilgi daha akıcı hale gelmiş ancak akılda kalıcılığı azalmıştır. Yüz yüze eğitimin yerini tutmayan online eğitim sistemi yüzünden bilgiler eksik kalmaktadır. Durumun böyle olmaması için aileler en iyi cihazları edinmekte, çocuklar için en faydalı kaynakları araştırarak onlara yardımcı olmaktadır.


Uzaktan Eğitimin Faydaları Nelerdir?


Uzaktan eğitim çoğu zaman faydalı olmayan bir sistem gibi dursa da, esasında bazı faydaları olan bir sistemdir. Öğrenciler hasta oldukları zaman okula gidemeyerek çoğu zaman dersleri kaçırmıştır. Uzaktan eğitim sistemi kaydedilen derslerle birlikte buna son vermiş ve öğrencilerin en müsait oldukları zamanda dersleri tekrar izleyebilme şansı elde edebilmelerini sağlamıştır.

Gerek devlet okullarında verilen dersler, gerekse de özel okullarda birebir gerçekleştirilen dersler söz konusu olsun, öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmamaları için yapılabilecek tüm şeyler yapılmıştır. Anne babalar bugün çocuğum okulda hangi dersleri kaçırdı stresi yaşamamakta, çocuk iyileştiğinde onu kaçırdığı derslerin başına oturtarak eski bilgileri öğrenebilmesini sağlamaktadır.


Uzaktan Eğitim Sistemi İçin Gerekli Cihazlar


Öğrenciler uzaktan eğitim için bütçelerine uygun bir cihaz ile bilgi paylaşımı sağlayabilmektedir. Devlet okullarında okuyan öğrenciler televizyon ya da bilgisayar üzerinden dersleri takip edebilir. Bilgisayar, tablet ya da telefon mevcut değilse, televizyon her evde bulunan bir cihaz olması dolayısıyla tercih edilir. Ancak mümkünse çocuk için bir cihaz alınmalı ve o cihaz yalnızca uzaktan eğitim amacıyla değerlendirilmelidir. Çocuk o cihazla başka neler yapacağını bilmemeli, sadece dersleri için kullanmalıdır. Bu şekilde ders verimliliği artacaktır.