Tüm Whatsapp kullanıcıları, banka ve kart bilgileri gibi kişisel ve finansal verilerinizi çalabilecek bu yeni dolandırıcılıktan haberdar olmalıdır .

Ancak dolandırıcılığın ne zaman başladığı bilinmiyor ancak CNBC’de yer alan haberlere göre büyük bir grup insan bu yeni Whatsapp dolandırıcılığından etkileniyor.

Tatil sezonu olduğu için dolandırıcılar, pahalı hediyeler vermeyi vaat eden sahte linkler paylaştı. İstenmeyen posta bağlantıları ayrıca Windows PC, Android ve iOS akıllı telefonlara da bulaşır.

Yeni Whatsapp Dolandırıcılığına Dikkat Edin, Oltalama Bağlantıları Paylaşıldı

Tehlikeli bir Whatsapp dolandırıcılığının adı Rediroff.com . Dolandırıcılar, Whatsapp kullanıcılarına bir bağlantı gönderir ve tıkladıklarında, anket doldurup ödül kazanmalarını söyleyen bir web sitesi açılır.

Kullanıcı soruları yanıtladıktan sonra ad, yaş, adres, banka bilgileri ve diğer ayrıntılar gibi bazı bilgileri doldurması istenir.

Kullanıcılar tüm detayları girdi ve şimdi iş dolandırıcıların elinde. Dolandırıcılık işlemleri yapmak veya yasa dışı faaliyetlerde bulunmak için ayrıntıları kötüye kullanabilirler. Dolandırıcılar, karanlık ağdaki ayrıntıları suçlulara satabilir. Ayrıca kullanıcının cihazına istenmeyen uygulamaları da yükleyebilirler.

Whatsapp’ta içinde Rediroff.ru bağlantısı olan bir mesaj alırsanız, derhal spam olarak bildirmeli ve silmelisiniz.

Üzerine tıklamayın ve ayrıntıları doldurun, aksi takdirde dolandırılırsınız. Siber suçlular, bilgileri spam ve kötü niyetli e-postalar göndermek için kullanabilir. Kimlik avı web siteleri, konumlarını kontrol etmek için önce kullanıcının IP adresini kontrol eder ve ardından sayfanın dilini değiştirir ve birkaç dolandırıcılık şeması gösterir.

Yanlışlıkla bağlantılara tıklarsanız cihazınız kötü amaçlı yazılım, reklam yazılımı veya PUA’lardan etkilenebilir. Bir şeye göz atarken şüpheli bir reklam gördüğünüzde veya istenmeyen bir siteye yönlendirildiğinizde, cihazınızda kötü amaçlı yazılım olabilir. Bu nedenle, şüpheli uygulamaları kaldırmalısınız.