Wi-Fi 6E, 2022’nin başında hala bir şeyler kanamaya devam ediyor gibi görünse de, yaklaşan Wi-Fi 7 standardı için sergilenen aktarım hızlarının gösterilmesi, Ethernet kablolarının eskimiş olmasına neden olabilir. Önerilen spesifikasyona ve neler vaat ettiğine bir göz atalım.

Wi-Fi 7 nedir? Ne kadar hızlı?

Wi-Fi 7, şu anda çalışan Wi-Fi cihazları için yeni bir özelliktir. Mayıs 2021’de yayınlanan ve henüz FCC tarafından kesinleştirilmemiş veya onaylanmamış olan 802.11be standardı taslağına dayanmaktadır.

Wi-Fi 7’nin en göze çarpan özelliği, hem ev kullanıcıları hem de profesyonellerden oluşan belirli bir sınıf için kablolu Ethernet bağlantılarını geçersiz kılabilmesidir.

Wi-Fi 7 teorik olarak erişim noktası başına saniyede 30 gigabit’e (Gbps) kadar bant genişliğini destekleyebilir; bu, Wi-Fi 6’nın (802.11ax olarak da bilinir) maksimum 9.6 Gbps hızından üç kat daha hızlıdır. Taslak yazarları buna “Son Derece Yüksek Verim” veya EHT diyor.

Şu anda, yaygın olarak bulunan kablolu Ethernet teknolojisi, şu anda tüketici cihazlarında mevcut olmamasına rağmen, 10 Gbps’de (10GBASE-T) maksimuma çıkıyor. Veri merkezleri gibi özel ortamlarda daha yüksek hızlar (Terabit Ethernet gibi) mevcut olsa da, durum buysa, ev veya küçük işletme ortamına geliyor.

Varsa – muhtemelen çok uzaktadır. Böylece hem Gigabit hem de 10 Gigabit Ethernet’in mevcut kullanıcıları için Wi-Fi 7, optimum koşullar altında kablolu bağlantı ihtiyacının yerini alabilir.

Wi-Fi 7 Hakkında Başka Ne Harika?

Wi-Fi 7’nin inanılmaz yüksek hızlarının teorik potansiyelinin yanı sıra, Wi-Fi Alliance, Wi-Fi standardında diğer önemli iyileştirmeleri de dahil etmeyi planlıyor. Aşağıda bir avuç ele alacağız:

• Geriye Dönük Uyumluluk: Wi-Fi 7 taslak özelliği, 2,4 GHz, 5 GHz ve 6 GHz bantlarındaki eski cihazlarla geriye dönük uyumluluğu açıklar; bu, bir Wi-Fi’ye bağlanmak için tamamen yeni cihazlara veya donanıma ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelir. 7-etkin yönlendirici.

• 6 GHz: İlk olarak Wi-Fi 6E’de desteklenen yeni “6 GHz Bandı”nın (aslında 5.925-7.125 GHz). tam kullanımı. 6GHz bandı şu anda yalnızca Wi Fi uygulamaları tarafından kullanılıyor (bu değişebilir) ve bu bantın kullanılması, 2,4 GHz veya 5 GHz bantlarından çok daha az parazitle sonuçlanır.

• Daha Düşük Gecikme: Taslak Wi-Fi 7 özelliği, bulut bilişim (ve bulut oyunları) için gerekli olan zamana duyarlı ağ iletişimi (TSN) için “daha düşük gecikme ve daha yüksek güvenilirlik” sağlamayı amaçlar. Ayrıca kablolu Ethernet bağlantılarını değiştirmek için kritik bir gerekliliktir.

• MLO: Wi-Fi 7, daha iyi performans sağlamak için birden fazla kanalı farklı frekanslarda birleştiren yük dengeleme ve toplama ile Çoklu Bağlantı İşlemi (MLO) sunar. Bu, bir Wi-Fi 7 yönlendiricinin, bağlantıları hızlandırmak veya yüksek parazitli bantlardan kaçınmak için dinamik olarak mevcut tüm bantları ve kanalları kullanabileceği anlamına gelir.

• 802.11ax’a yükseltmeler: Taslak spesifikasyona göre, Wi-Fi 7, daha hızlı

bağlantılara izin veren 320 MHz kanal genişliği

(Wi-Fi 6’da 160 MHz’den yukarı) gibi Wi-Fi 6 teknolojilerinde doğrudan geliştirmeler sunacak ve Her bir hertz’e daha fazla verinin

sıkıştırılmasına izin veren 4096 dörtlü genlik modülasyonu (QAM) teknolojisi.

Wi-Fi 7 Ne Zaman

Kullanılabilir?

Yukarıda belirtilen maksimum Wi-Fi 7 hızını zaten

gösterdiğini iddia eden MediaTek’ten yapılan bir habere göre, Wi-Fi 7 ürünlerinin 2023’te piyasaya çıkması bekleniyor. IEEE Spectrum’daki bir makale,. potansiyel kullanılabilirlik tarihi olarak 2024’ü gösteriyor..

Bu arada, önceki Wi-Fi standartlarına kıyasla hala etkileyici olan Wi-Fi 6’yı (ve Wi-Fi 6E) destekleyen yönlendiriciler satın alabilirsiniz. Piyasadaki en iyi yönlendiricileri kapsayan bir kılavuz yazdık. Hangi yolu seçerseniz seçin, kablosuz ağ için önünüzde heyecan verici zamanlar olduğu açıktır.