Microsoft yeni işletim sistemini duyurdu! Windows 11 özellikleri nelerdir? Yeni güncellemeyle birlikte hangi özellikler gelecek? Windows 11 ne zaman yayınlanacak?

Microsoft, Windows 11 güncellemesiyle birlikte gelen yeni özellikleri duyurdu. Windows 11’in ne zaman yayınlanacağını da duyurdu.

Windows 11 Özellikleri Nelerdir?

Windows 11 güncellemesi ile birlikte bir çok şey değişiyor. Yeni özellikler de ekleniyor. Windows 11 özellikleri aşağıda listelenmiştir.

Yeni Bir Başlat Menüsü

Windows 11 özellikleri - Yeni Başlat Menüsü

Windows 11 özellikleri – Yeni Başlat Menüsü

Windows 11 yeni bir başlat menüsüyle birlikte geliyor. Canlı simgeler gitti. Onun yerine daha basit uygulama simgeleri ve son dosyaların bir listesi getirildi. Son düzenlediğiniz dosyalar da burada görünecek.

Başlat menüsü de dahil olmak üzere görev çubuğu simgeleri de görev çubuğunun ortasına taşındı. Ama isterseniz simgeleri görev çubuğunun sol tarafına taşıyabilirsiniz.

Çoklu Pencere ve Çoklu Monitör Özellikleri

Windows 11 özellikleri - Çoklu pencere ve çoklu monitör

Windows 11 özellikleri – Çoklu pencere ve çoklu monitör

Windows 11, daha güçlü çoklu pencere ve çoklu monitör özellikleriyle gelecek. Uygulamaları ekranınızda hızlı bir şekilde düzenlemek için Snap Düzenleri özelliği eklendi. Fareyi bir pencerenin büyüt düğmesinin üzerine getirin ve bunun için kolayca bir ekran bölgesi seçin.

Windows, “Snap Groups” ile uygulamalarınızı nereye yerleştirdiğinizi de hatırlayacak. Bir grup yapışmış uygulamayı açmak için tek bir görev çubuğu simgesine hızlı bir şekilde tıklayabilirsiniz.

Ayrıca, Windows 11’i bir tablette kullanırken, cihazın yönünü değiştirdiğinizde yan yana olan pencereler otomatik olarak birbirinin üzerine yığılır. “Yeni bir yerleştirme ve yerleştirme deneyimi” ile birden çok monitör de daha iyi hale geliyor.

Bir monitörün fişini çıkardığınızda, monitördeki pencereler engel olmak yerine kendilerini küçültecektir. Monitörü yeniden bağladığınızda Windows, pencereleri otomatik olarak o monitördeki orijinal konumlarına geri yükleyecek.

Daha Hızlı Güncellemeler ve Yılda Bir Büyük Güncelleme

Microsoft, Windows 11’in güncellemeler konusunda daha iyi olacağını söylüyor. Güncellemeler %40 daha küçük olacak.

Daha da iyisi, Microsoft yılda bir kez büyük bir güncelleme programına geçiyor. Belki Microsoft sonunda Windows’un bir hizmet olmadığını anlamıştır ; bir işletim sistemidir.

Yeni Bir Mağaza ve Masaüstü Uygulamalar

Windows 11 özellikleri - Yeni bir mağaza

Windows 11 özellikleri – Yeni bir mağaza

Windows 11’in yeni Microsoft Mağazası ile Microsoft, ilk Windows Mağazası ile Windows 8’i piyasaya sürdüğünde yapması gerekeni nihayet yapıyor.

Yeni Mağaza, “uygulamalar için tek güvenilir konumunuz” olacak. Geliştiriciler, Mağaza’da Univeral Windows Platform (UWP) uygulamaları ve Progress Web App (PWA) uygulamalarının yanı sıra geleneksel Win32 masaüstü uygulamaları sunabilir . Uygulamalar, Windows’ta da çalışan diğer herhangi bir uygulama çerçevesinde olabilir.

Microsoft, geliştiricilerin bu uygulamalarda kendi ticaret işlevlerini kullanmasına ve gelirin %100’ünü elinde tutmasına izin verecek. Başka bir deyişle Valve, Steam’i Microsoft Store üzerinden dağıtabilir ve Microsoft’a fazladan bir kuruş ödemek zorunda kalmaz.

Google Chrome’dan Steam’e kadar kullandığınız her uygulamayı Mağaza’dan alarak, kullandığınız tüm uygulamaları daha hızlı yüklemeyi hayal edin. Her uygulama, bilgisayarınızı yavaşlatan kendi benzersiz güncelleyicisine ihtiyaç duymaz. Microsoft’un bize Windows 8 ile verebileceği şey buydu elbette, ama sonunda Windows 11 ile gerçekleşebilirdi. Dokuz yıl geç olması hiç yoktan iyidir.

Mağaza da yeniden tasarlandı. Ayrıca TV şovları ve filmler de var. Ancak daha da önemlisi, Microsoft, hız için yeniden oluşturulduğunu söylüyor. Başka bir deyişle, Microsoft bile eski Mağaza’nın çok yavaş olduğunu kabul ediyor.

Android Uygulamaları Windows 11’e Gelecek

Windows 11 özellikleri - Android uygulamaları Windows 11de

Windows 11 özellikleri – Android uygulamaları Windows 11de

Microsoft, Windows 10’un piyasaya sürülmesinden önce Android uygulama desteği üzerinde çalışıyordu ancak şirket projeyi iptal etti. Artık Android uygulama desteği Windows 11’e gelecek.

Ne değişti? Apple , Big Sur ile Mac’te iPhone uygulamalarını etkinleştirdi, bu yüzden belki de bu Microsoft’un fikrini değiştirdi.

Android uygulamalarını Microsoft Store’dan edinebilecek ve PC’nizde çalıştırabileceksiniz. Uygulamalar standart Microsoft Store uygulaması aracılığıyla dağıtılacak olsa da, Microsoft bunu Amazon Appstore ile ortaklaşa yapıyor . Microsoft, bunu etkinleştirmek için “Intel Bridge Technology” kullandığını söylüyor.

Görev Çubuğunda Widget Ekleniyor

Windows 11 özelliklerini - Görev çubuğuna widget eklendi

Windows 11 özelliklerini – Görev çubuğuna widget eklendi

Görev çubuğunda ayrıca bir Widget düğmesi bulunur. Haber & İlgi widget’i o Windows 10’a eklendi.

Windows 11’in son sürümünde, diğer uygulamalardan widget’lar ekleyebileceksiniz, bu da onu yalnızca Microsoft’un Bing haber bağlantılarını size göndermesi için bir panel değil, gerçekten özelleştirilebilir bir arayüz haline getirecek.

Microsoft ayrıca Microsoft Teams’i görev çubuğuna entegre ediyor. İnsanlarla metin sohbetleri ve görüntülü aramalar yapmak için Sohbet özelliğini kullanabilirsiniz. Microsoft Teams, yaygın olarak bir iş iletişimi aracı olarak bilinir , ancak Microsoft, muhtemelen Skype’ın Microsoft’un mülkiyetinde pek iyi gitmediği için bunu herkese genişletmek istiyor.

Bilgisayar Oyunlarında İyileştirmeler Yapıldı

Windows 11 özellikleri - Bilgisayar oyunları iyileştirildi

Windows 11 özellikleri – Bilgisayar oyunları iyileştirildi

Microsoft, DirectX 12 Ultimate ve PC için Xbox Game Pass gibi halihazırda mevcut olan bazı oyun özelliklerinden bahsetti ; bu, aylık bir ücret karşılığında bir PC oyunları kitaplığına sınırsız erişim sunuyor.

Ama burada bazı yeni şeyler var. Xbox Series X’in iki özelliği PC’ye geliyor.

Birincisi, HDR’yi otomatik olarak etkinleştirerek önceki nesil “1000’den fazla” oyunun daha iyi görünmesine yardımcı olacak Otomatik HDR . Bu özellik olmadan, yalnızca HDR’yi desteklemek için oluşturulmuş oyunlar HDR uyumlu bir ekranda HDR kullanırdı. Microsoft , renkleri çok daha canlı ve canlı hale getirdiği Skyrim’de gösterdi  .

İkincisi DirectStorage‘dır. Bazı Windows 11 PC’ler “DirectStorage Optimize Edilmiş” olacaktır; yüksek performanslı bir NVMe SSD’ye ve uygun sürücülere ihtiyaçları olacaktır. Bu PC’lerde oyunlar, CPU’ya yük bindirmeden sistem deposundan doğrudan grafik kartına veri yükleyebilir. Xbox’ta olduğu gibi, oyun yükleme sürelerini hızlandırmalı ve oyun sırasında varlıkların daha hızlı yüklenmesini mümkün kılmalıdır.

Windows 11 özellikleri bu kadardı. En azından en büyük özellikleri bunlar. Bilgisayarınız gerekli donanıma sahipse Windows 11’i yayınlandıktan sonra indirip yükleyin.