Geçen ay Microsoft, yeni Windows işletim sistemini duyurmuştu. Biz de Windows 11’de Karanlık Mod’u Nasıl Etkinleştireceğinizi anlatacağız. Windows 11. Windows 10 ile karşılaştırıldığında, Windows 11 daha egzotik bir görünüme sahip.

Ayrıca yeni Windows işletim sistemine yuvarlatılmış köşeler, renkli simgeler, yeni duvar kağıdı gibi birçok görsel değişiklik getirildi. Bilgisayarınız Windows 11’i çalıştırmak için minimum sistem gereksinimlerini karşılıyorsa, Windows 11’in ilk beta sürümünü bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Windows 11’in ilk beta sürümünü indirmek ücretsizdir. Ancak güncellemeyi almak için Windows Insider programına katılmanız gerekir.

Windows 11’de Karanlık Mod’u Açın

Özelleştirmeden bahsedecek olursak, kullanıcılar yeni işletim sisteminde Karanlık Mod’u da etkinleştirebilir. Ancak, Windows 11’in yeni bir Ayarlar sayfası olduğundan, birçok kullanıcı Karanlık Mod seçeneğini bulmakta zorluk çekiyorlar.

Bu yüzden, Windows 11’de Karanlık Mod seçeneğini bulamıyorsanız, bu yazı size yardımcı olacaktır. Bu yazımızda, yeni Windows 11 işletim sisteminde Karanlık Mod’un nasıl etkinleştirileceğine dair adımları anlatacağız.

Windows 11'de Karanlık Mod

Windows 11’de Karanlık Mod etkinleştirme

Windows 11’de Karanlık Mod’u etkinleştirmek için;

  1. Başlat düğmesine tıklayın ve Ayarlar seçeneğine gidin.
  2. Ayarlar sayfasındaki Kişiselleştirme sekmesini açın.
  3. Renkler seçeneğine tıklayın.
  4. Ardından Renginizi Seçin kutusunun yanındaki açılır menüye tıklayın ve karanlık seçeneğini seçin.
  5. Windows 11 bir kaç saniye içinde Karanlık Mod’a geçecektir.
  6. Tıpkı Windows 10’da olduğu gibi Windows 11’de de varsayılan modu seçebilirsiniz. Bunun için Varsayılan Windows modunuzu seçin ve Varsayılan uygulama modunuzu seçin seçeneklerini kendinize uygun bir şekilde değiştirin.

Windows 11’de Karanlık Mod etkinleştirme adımları bu kadar basit. Hemen Windows 11 yüklü bilgisayarınızda karanlık modu etkinleştirmek ve varsayılan Windows ve varsayılan uygulama modlarını değiştirmek için yukarıdaki adımları uygulayın.

Windows 11’de Karanlık Mod’u Etkinleştirmenin Faydaları Nelerdir?

Karanlık Mod’u açmanın en iyi faydası gözlerinizin yorulmasını engellemektir. Açık Mod’a göre Karanlık Mod daha az ışık yaydığı için gözleriniz daha az yorulacak. Özellikle bilgisayar başında çok fazla vakit geçiren biriyseniz mutlaka karanlık modu etkinleştirin.

Ayrıca Karanlık Mod’un diğer faydası da bilgisayarın daha az elektrik harcaması. Özellikle Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bataryanın daha fazla dayanması için Karanlık Mod’u aktif hale getirin. Böylece dizüstü bilgisayarınızı şarja takmadan daha fazla kullanabilirsiniz.