Windows 11, herhangi gibi yeni bir işletim sistemi, onun olmuştur sorunların adil bir pay. . En sonuncusu, HDR ekranlı (ve bazılarında olmayan) birçok kullanıcının, görüntü düzenleme uygulamalarında renklerin doğru görüntülenmesiyle ilgili sorun yaşadığını görüyor.

İlk olarak Windows En Son tarafından bildirildiği gibi , Windows 11’deki bir hata, belirli görüntü düzenleme uygulamalarının renkleri HDR ekranlarda (ve bazen diğer ekranlarda da) doğru şekilde oluşturmasını engelleyebilir .

Çoğu kullanıcı, beyaz renkli veya beyaz bir arka plan üzerinde resimleri düzenlerken sorunu bildirmiştir. Görüntüler beyaz yerine parlak sarı veya diğer renklerde görünecektir. Açıkça, görüntü düzenleme , hatalı renklerin can sıkıcı olmaktan çok daha fazlası olduğu bir yerdir.

Gördüğünüz renklerin doğru olduğunu bilmek, doğru renk derecelendirmesi ile bir fotoğrafta renk düzeltmesi yapıp yapmamak arasındaki fark olabilir.

Windows 11’i yükledikten sonra, bazı görüntü düzenleme programları, belirli HDR ekranlarda renkleri doğru şekilde oluşturmayabilir. Bu, parlak sarı veya diğer renklerde görüntülenebilen beyaz renklerde sıklıkla gözlenir.

Bu sorun, belirli renk işleme Win32 API’leri belirli koşullar altında beklenmeyen bilgiler veya hatalar döndürdüğünde oluşur. Tüm renk profili yönetim programları etkilenmez ve Microsoft Renk Denetim Masası da dahil olmak üzere Windows 11 Ayarları sayfasında bulunan renk profili seçeneklerinin doğru çalışması beklenir.

Sorunu çözmeye gelince, Microsoft, “Bir çözüm üzerinde çalışıyoruz ve Ocak ayı sonunda bir çözümün sunulacağını tahmin ediyoruz” diyor.

Bu, HDR ekranlı görüntüleri düzenleyen herkesin , güncellemenin gelmesi için yaklaşık bir ay beklerken renklerin doğru olduğundan emin olmak için ekstra dikkatli olması gerektiği anlamına geliyor.