Xiaomi telefon alınca yapılması gerekenler nelerdir? Xiaomi telefon alınca ne yapmalıyız? Yurtdışı Xiaomi telefon alınca yapılması gerekenler nelerdir? Xiaomi yapılması gereken ayarlar nelerdir? Gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Xiaomi telefon aldınız ve telefonunuzu nasıl daha verimli kullanacağınızı bilmiyorsunuz. Bu yazımızı baştan sona okuyun. İnanın bana çok faydasını göreceksiniz. Özellikle yurtdışı Xiaomi telefon aldıysanız bu ayarlamaları mutlaka yapmalısınız.

Xiaomi Telefon Alınca Yapılması Gerekenler

Xiaomi telefon aldınız, hem de ilk defa Xiaomi cihaz aldınız. Yapacağınız bu ayarlamalar sayesinde ilerde karşılaşabileceğiniz bir çok sorunun önüne geçersiniz.

Garantili Xiaomi Telefon Alınca Yapılması Gerekenler Nelerdir?

1. Kilitle  Butonunu Ana Ekrana Getirin

Ana ekranda parmağınızı iki saniye ekranda basılı tuttuktan sonra araçlar’a dokunun, sonra da kilitle butonunu ana ekrana getirip uygun bir yere yerleştirin. Bu butona dokunduğunuzda ekran kilitlenecektir. Bu da güç tuşunun ömrünü uzatır, aynı zamanda alışkanlık haline getirirseniz çok kullanışlı olacaktır.

2. Mi Hesabınızı Kurun

Yeni Xiaomi telefon alınca yapmanız gereken ayarlardan biri de Mi hesabınızın olması. Zaten telefon ilk kurulumda sizden Mi hesabınızı kurmanızı isteyecektir. Mi hesabınızı kurmanızın en önemli nedenlerinden biri telefonunuza format atıldıktan sonra aynı Mi hesabıyla oturum açarsanız, telefonunuzda yaptığınız tüm değişiklikler ve ayarlamaları otomatik yapması ve rehber, mesajlarınız, fotoğraflarınız, notlarınız gibi önemli bilgilerinizi senkronize ederek, kaybetmeyi önlemesidir. Ayarlardan Mi Hesabı sekmesine dokunarak Mi hesabınızı kurabilirsiniz.

3. Google Hesabınızı Kurun

Markası hangisi olursa olsun yeni Android telefon alınca Google hesabınızı kurmanız, varsa Google hesabınız, oturum açmanız gerekir. Google hesabınızla oturum açmazsanız, telefondaki bir çok uygulamayı kullanamazsınız. Ayarlardan Google hesabınızı kurabilirsiniz.

4. Kilit Ekranı Şifrenizi Belirleyin

Yeni Xiaomi telefon alınca mutlaka bir ekran şifresi belirleyin. Telefonunuzun çalınma durumunda başka birileri tarafından ele geçirilmesine karşı telefondaki önemli verilerinizin güvenliği için bir ekran şifrenizin olması gerekir. Ayarlardan şifreler & güvenlik sekmesinden kilit ekranı şifresi belirleyebilirsiniz.

5. Xiaomi Telefonunuzu Daha Hızlı Kullanın

Telefondaki pencere animasyon ölçüsü süresini kısaltarak telefonunuzu hızlandırabilirsiniz. Ayarlardan telefon hakkında sekmesine dokunun, MIUI sürümüne 8 defa ard arda tıklayın. “Artık siz bir geliştiricisiniz” yazısını gördükten sonra bir defa geri gelip ek ayarlar sekmesine dokunun. Geliştirici Seçenekleri‘ni açın. Pencere animasyon ölçüsü seçeneğine dokunup 1x’den 0.5x’e düşürün. Aynı ayarlamayı Geçiş animasyon ölçüsü ve animasyon süresi ölçüsü seçeneklerine de uygulayın. Artık telefonunuzu daha hızlı kullanabilirsiniz.

6. Xiaomi Telefonda Uygulama Gizleme

Xiaomi cihazların en güzel özelliklerinden biri de uygulama gizleme. Hem de gizlediğiniz uygulamaya şifre de koyabiliyorsunuz. Ayarlardan uygulamalar sekmesine dokunun. Uygulama kilidi seçeneğine basın. Burada uygulamalara şifre koyabilirsiniz. Ekranı sağa kaydırdığınızda uygulama gizleme ayarlarına erişebilirsiniz.

7. Çektiğiniz Fotoğraflardaki Yazıyı(Filigranı) Kaldırma

Her çektiğiniz fotoğrafta telefonunuzun adı ve tarih yazıyor ve bunu kapatmak istiyorsunuz. Kamera uygulamasını açın. Sağ üstteki üç çizgiye dokunup ayarlara basın. Filigran seçeneğine dokunun. Burada fotoğraflarda çıkan etiketleri değiştirebilir ya da kapatabilirsiniz.

Yurtdışı Xiaomi Telefon Alınca Yapılması Gerekenler

Xiaomi Telefon Alınca Yapılması Gerekenler Nelerdir

Xiaomi Telefon Alınca Yapılması Gerekenler Nelerdir

Yukarıdaki işlemlerin hepsini yurtdışı Xiaomi telefonunuza uygulayın. Aşağıdaki işlemleri de özellikle yurtdışı aldığınız telefonunuza mutlaka yapın.

1. Bootloader Kilidini Açın

Yurtdışı Xiaomi telefon alınca ilk yapmanız gereken şey bootloader kilidini açmaktır. Çünkü yazılımsal sorunların çözümü için bu kilidin mutlaka açık olması gerekiyor. Bootloader kilidi açık olmayan telefona IMEI atılamıyor. Bu yüzden bu kilidi en kısa zamanda açın ya da bilen birine açtırın.

2. Telefonunuz Çift Sim Kartlıysa

Aldığınız yurtdışı Xiaomi telefon çift sim kart destekliyse ve siz sadece bir sim kart kullanıyorsanız, önce 1. veya 2. sim yerini kullanıp, IMEI süresi dolana kadar diğer sim yerini kullanmayın. Çünkü iki sim yerine aynı günlerde sim kart takarsanız, ikisinin de IMEI kapanma süresi başlayacaktır. Ama sadece birini kullanırsanız, önce birinin süresi biter, sonra sim kartı çıkarıp diğerine takarsınız ve 4 ay daha telefona IMEI atmadan kullanırsınız.