Xiaomi, MIUI için Sanal RAM özelliğini sunmaya karar verdi. Böylelikle Xiaomi telefonlarına sanal RAM özelliği geldi. Üreticiler için fazla çaba gerektirmeyecek bir yenilik olduğu için büyük olasılıkla 2021 boyunca yayılacak bir trend haline gelecek ve yeni piyasaya sürülecek telefonların çoğunda görebiliriz.

Hadi gelin, bu yeni özelliğin hem işleyişi hem de hangi cihazda tanıtılacağı hakkında daha fazla detayı öğrenelim.

Sanal RAM Özelliği Nedir?

Sanal RAM, kullanıcı tarafından akıllı telefonunun ayarları aracılığıyla etkinleştirilebilen ve devre dışı bırakılabilen isteğe bağlı bir seçenektir. Bu özellik, belirli bir zamanda mevcut olan RAM miktarını aşan bir miktarda RAM gerektiren bir görevi gerçekleştirmeniz gereken durumları telafi etmenizi sağlar. Yani gereken yerde RAM, artacak ve sistem daha stabil çalışacak.

Bu yüzden Sanal RAM sayesinde kullanıcılar ek RAM özelliğinden faydalanarak cihazların performansını artırıyor. Özellikle, cihaz 2 GB’a kadar ek RAM kazanıyor. Bellek kesintisine bağlı olarak, 6 veya 8 GB modellerde 8 veya 10 GB RAM eşdeğerinden yararlanılabilecek.

Gerçekten harika bir özellik değil mi? Gerçekten yılın en ilginç haberlerinden biri olabilir. Son derece ilginç olan şey, Sanal RAM’in dağıtılmaya başlamasıdır. Diğer telefon üreticilerin de bu özelliği yeni üretilecek telefonlara geleceği bekleniyor.

Sanal RAM’li İlk Xiaomi Telefon Hangisi Olacak

Xiaomi telefonlarına sanal RAM özelliği

Xiaomi telefonlarına sanal RAM özelliği

Sanal RAM’i barındıran ilk cihaz Redmi Note 10 Pro 5G’dir. İkincisi, Çin ülkesinde kalan bir cihazdır. Buraya hiç gelmeyeceği söyleniyor. Ancak Xiaomi’nin bu hareketi büyük ölçüde dikkate alınmalıdır. Çünkü bu özelliğin büyük olasılıkla diğer Avrupa ülkelerine gönderilecek akıllı telefonları için de geleceğidir.

Diğer Xiaomi akıllı telefonlarında da yaygınlaşmasını umduğumuz harika bir yenilik. Sanal RAM, MIUI 12.5 ile aynı anda Redmi Note 10 Pro 5G Çin’e geldi. Bu yüzden, diğer tüm akıllı telefonlara nasıl entegre edileceğini merakla bekliyoruz. Umarız yeni piyasaya sürülecek bütün cihazlara bu özellik eklenir.