Xiaomi ve Redmi telefonlarının yazılımını güncelleme den önce ve güncelledikten sonra yapılması gerekenler nelerdir? Aslında bu yazıda anlatılanlar bütün telefonlar, akıllı saatler ve diğer bütün cihazlar için geçerlidir. Ama biz Xiaomi ve Redmi telefonlarını baz alarak en anlaşılır haliyle Xiaomi ve Redmi Telefonların Yazılımını Güncelleme Yapmadan önce ve sonra yapılması gerekenleri anlatmaya çalıştık.

Önemli: Cihazınızda TWRP yüklüyse bu adımları yapmadan önce mutlaka TWRP hakkında bilgi sahibi olun.

Xiaomi ve Redmi Telefonların Yazılımını Güncellemeden Önce ve Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Xiaomi ve Redmi yazılım güncellemeXiaomi ve Redmi yazılım güncelleme
Xiaomi ve Redmi yazılım güncelleme

Xiaomi, bütün cihazlarına stabil yazılım güncellemeleri gönderiyor. Ama bazı kullanıcılar güncellemelerden memnun değiller. Bunların başlıca sebepleri güncellemelerden önce ve sonra herhangi bir işlem yapmadan, hemen güncellemeyi indirip kurmalarıdır. Haliyle çeşitli sıkıntılar (donma, kasma, pil performansının düşmesi vs.) çıkmaya başlıyor. Bunların önüne geçebilmek için bu yazımızı baştan sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Xiaomi ve Redmi Telefonların Yazılımını Güncellemeden Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Xiaomi, Redmi, POCO veya diğer bütün telefonlar, kullandığınız cihaz ne olursa olsun, güncelleme yapmadan önce burada anlatılanları mutlaka yapın.

Xiaomi yazılım güncelleme
Xiaomi yazılım güncelleme

Önemli: Cihazı güncellemeden önce şarjının en az %50 veya üstü olduğundan emin olun.

 • Telefonunuza güncelleme geldiğinde ve güncellemeye karar verdiğinizde, güncellemeyi hemen indirmeyin.
 • Senkronizasyonu açın ve açık kalsın. Bu, Rehber, Mesajlar, Wi-Fi şifreleri gibi önemli verileri senkronize ederek, buluta yükler.
 • Telefonunuzda size ait ne varsa (fotoğraflar, videolar, müzikler, önemli dosyalar, rehber vs.) herşeyin yedeğini alın ve bilgisayara ya da taşınabilir bir cihaza (USB Flash Bellek, Harddisk, Hafıza kartı vs.) aktarın. Bunun için bulut depolama servislerini (Google Drive, Google Fotoğraflar vs.) de öneririm.
 • Yedekleme bittikten sonra telefonunuza Hard Reset atın. Bu tüm verilerinizi silecektir. Aynı zamanda cihazın donanım verilerini de sıfırladığı için, temiz bir kurulum için bunu mutlaka yapmalısınız.
 • Hard Reset işleminden sonra cihaza gelen bütün güncellemeleri sırasıyla indirip, cihazı son sürümüne güncelleyin.

Xiaomi ve Redmi Telefonların Yazılımını Güncelledikten Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yukarıda anlattığımız adımları sırasıyla uygulayıp cihaza gelen en son güncellemeyi de yaptıktan sonra cihaza, dosya veya size ait önemli verileri yüklemeyin ve aşağıdaki adımları uygulayın.

Mi cihazların yazılım güncellemeleri
Mi cihazların yazılım güncellemeleri
 • Güncelleme yaptıktan sonra cihaza tekrar Hard Reset atın. Bu cihazın hem stabil çalışması hem de pil entegresi ve diğer pil verilerini sıfırladığı için ve pil performansının düşmemesi için mutlaka yapın.
 • Hard Reset işleminden sonra cihaz yeniden başlayacaktır.
 • Cihaza ilk kurulumu yapın, Google hesabınızı ve Mi hesabınızın kurulumunu yapın.
 • Önemli verilerinizi, rehber, mesajlar, fotoğraflar, videolar, dosyalar, şarkılar gibi size ait olan önemli dosyalarınızı cihaza yükleyin.
 • Cihazın senkronizasyon’unu açın ve rehber, mesajlar, daha önce yüklü olan uygulamaların senkronize olmasını sağlayın. Böylece rehberiniz, mesajlarınız, cihaz verileri ve uygulama verileri geri yüklenecektir.
 • Uygulama güncellemelerini yükleyin. Sistem uygulamalarının da güncellemelerini yapın.
 • Bütün kurulumları ve ayarlamaları yaptıktan sonra, cihazı şarja takın ve tam şarj olana kadar da cihazı şarjdan çıkarmayın. Cihaz şarj olurken, cihazla kesinlikle oynamayın.

Bütün güncellemeleri ve ayarlamaları yaptıktan sonra cihazınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu yazıda Xiaomi ve Redmi Telefonların Yazılımını Güncelleme Yapmadan önce ve sonra yapılması gerekenleri anlattık. Bu konuda aklınıza takılan soruları yorumlardan sorabilir, önerileriniz için de tavsiyede bulunabilirsiniz.