Bir noktada, bilgisayar performansı meraklıları, bileşenlerini mineral yağa daldırarak bilgisayarı soğutma fikrine sahipti ve işe yaradı! Ancak bugün artık kimse bunu yapmıyor, peki bu harika batık “balık tankı” bilgisayarlarına ne oldu? Bu Nasıl Çalışıyor? Madeni yağ ile soğutulan bir bilgisayar yapmak için alışveriş listenizde birkaç şeye ihtiyacınız var:

• Akvaryum tankı gibi sızdırmaz bir kap.

• iletken olmayan özel mineral yağ.

• Sistemde yağı dolaşan bir (opsiyonel) pompa.

• Bir (isteğe bağlı) radyatör, ancak her zaman açık olan bir sistemde bir tane isteyeceksiniz.

Bilgisayarın tüm katı hal bileşenleri mineral yağa daldırılır ve ısıları doğrudan yağa dağıtılır. Mineral yağın özgül ısı kapasitesi yüksektir. Bu, sıcaklığını bir derece yükseltmek için yağın içine pompalamanız gereken enerji miktarıdır.

Pratikte bu, yağın içine ısı vermeye devam edebileceğiniz ve sıcaklık dengesine ulaşana kadar yavaşça isınacağı anlamına gelir. Bu noktadan itibaren sistem yük altında sabit bir sıcaklıkta çalışacaktır.

Bu sicaklığın, aralığın maksimum sınırının altında olduğunu varsayarsak, soğutma endişeleriniz sona erer. Pasif yağ soğutması, bilgisayarını günde birkaç saat kullanan ve ardından kapatan, uyku moduna geçiren veya gece boyunca boşta bırakan kişiler için pratiktir.

Yağ yavaş yavaş soğur, ertesi gün daha fazla ısı emmeye hazırdır. Aktif soğutmaya ihtiyaç duyan sistemler için yağı radyatörde dolaştıran bir pompa kullanabilirsiniz. Fanlar, radyatörden geçen yağdan isi alır ve her şeyi soğutur. Bu pasif bir sistem kadar sessiz olmasa da, yalnızca belirli sıcaklık eşiklerinde tetiklenen büyük düşük devirli fanların kullanılması hala oldukça duyulamaz.

Erken Homebrew Deneyleri

Tıpkı su soğutmada olduğu gibi , başlangıçta, bir madeni yağ sistemi yapmak için ihtiyacınız olan ekipmanı raftan satın alamazdınız. Bu, böyle bir bilgisayar yapmayı denemek isteyenlerin yerel akvaryum mağazasını ziyaret etmeleri ve belki de küçük otomotiv yağ radyatörlerini yeniden kullanmaları gerektiği anlamına geliyordu.

Bu projelerin internetinin her yerinde forum gönderilerini hala bulacaksınız. Benzer şekilde, bazı dergi yayınları ve YouTuber’lar , değişen seviyelerde başarı ile bu sistemleri kurmak için ellerinden geleni yaptılar. Yağ soğutmalı bilgisayarlara ilgi performans tutkunları arasında yükselmeye başladı. “Kalkış” bir abartı olabilir, ancak 7/24 çalışabilen bir sistemde yüksek performanslı soğutma istiyorsanız, bu ilgi çekici bir seçenekti.

Ticari Madeni Yağ Kitleri

Meraklısı pazarında yeterince ilgi ile, satışta bazı ticari mineral yağ kitleri vardı. Bunların en bilineni, özel sistem oluşturucu Puget’in kitidir . Şirket, uzun vadeli etkilerin ne olduğunu görmek için bir yıldan fazla bir süredir ilk prototipini çalıştıran bir madeni yağ soğutma sisteminin birkaç tekrarını test etti ve geliştirdi. Yapılabilir olduğundan memnunsanız, kiti onlardan (bir süreliğine) satın alabilirsiniz.

Ne yazık ki, başka bir şirket Puget’in yağ soğutma kitinin patentlerini ihlal ettiğini iddia etti ve telif ücreti ödemek yerine Puget kitleri satmayı bırakmaya karar verdi. Bu tür kitleri kaç kişinin satın aldığı veya bunlarla uzun vadeli sistemler kurup kurmadıkları belli değil. Her iki durumda da bugün internette pek çok ticari kit bulamadık. Bir şirket, Coolbitts, 2450 $ ‘a göz alıcı bir fiyata üst düzey sistemler için bir daldırma kiti sunuyor.

Madeni Yağ Soğutmada Sorunlar Var

Bir bilgisayarı mineral yağ ile soğutmanın birçok avantajı vardır ve harika görünen benzersiz bir bilgisayar yaratmanın ilginç bir yoludur. En azından, doğru yaptığınızı varsayarsak. Bununla birlikte, bir madeni yağ bilgisayar sistemi kurarken uğraşmanız gereken birçok konu vardır 

İlk olarak, yağın kendisinin bakımı yapılmalıdır. Puget sistemleri testlerinde, yağı yılda bir kez değiştirmenin veya filtrelemenin muhtemelen yeterli olacağını söyledi. Sorun, soğutma sırasında yağın kötüleşmesi değil, sadece zamanla daha az netleşmesi ve bilgisayarın görünümünü etkilemesidir.

Optik sürücüleriniz veya mekanik sabit sürücüleriniz varsa, havada çalışmak üzere tasarlandıkları için yağa batırılamazlar. Bu, özel bir bölme ve kablolama oluşturmanız gerektiği anlamına gelir. Bu günlerde, SSD’ler ve dijital indirmelerle, PC’nizde bu tür sürücülere ihtiyacınız yok, bu yüzden daha az sorun oluyor. USB bağlantı noktaları gibi herhangi bir giriş/çıkış aygıtı tercihen yağın dışında olmalıdır.

Kısa vadede bağlantı noktalarınıza veya fişlerinize zarar vermeyecek olsa da, iki konektör arasında iletken olmayan bir sıVI olması muhtemelen iyi bir fikir değildir. Yağ ayrıca bağlı kabloları emebilir ve yavaşça tankın dışına çıkabilir!

Mineral yağı eriten kauçuk bileşenlerin hikayeleri de vardır. Puget sistemini test ettiğinde, aradan bir yıl geçmesine rağmen buna dair hiçbir kanıt yoktu. Ancak, tam yağa ve malzeme türüne bağlıdır. Bu nedenle, yalnızca süpermarkette bulduğunuz şeyleri değil, belirli özel mineral yağları kullanmak önemlidir .

Sonuç olarak, madeni yağ PC soğutması, ana akım kullanım için pratik olmayan birçok bakım sorununa sahiptir, bu nedenle su soğutma, yüksek performanslı bileşenleri soğutmak için tercih edilen yol haline gelmiştir.

Su Soğutma Taç Alır

Bugün CPU’nuzu suyla soğutmak zor değil. Bir mağazadan su soğutucusu satın alabilir, muhtemelen PC kasanızda bulunan raylara takabilir ve normal bir hava soğutucusu gibi kolayca CPU’nuza yapıştırabilirsiniz.

GPU’lar daha zordur, ancak doğru modeli satın alırsanız, bunun için bir su soğutucusu bulabilir veya kutudan çıkar çıkmaz su soğutmalı bir kart satın alabilirsiniz. Özel su soğutma döngüleri niş bir çözüm olmaya devam ediyor, ancak sizin için özel bir soğutma döngüsüne sahip bir sistem oluşturacak profesyonel sistem kurucuları bulmak zor değil.

Mühürlü hepsi bir arada soğutucuların bakımı, yeniden doldurulmak veya açılmak üzere tasarlanmadıkları için mevcut değildir. Özel döngülerdeki bakım, tam tasarıma bağlı olarak bir veya iki saatlik çalışmayı temsil eder. Bu bakım, özel soğutma sıvısına bağlı olarak yalnızca birkaç ayda bir veya birkaç yılda bir yapılmalıdır. Bu nedenle, su soğutmanın (nispeten) günümüzde neden yaygın olduğunu, ancak mineral yağ akvaryum PC’lerinin neden olmadığını anlamak zor değil.

Petrol Soğutması Hala Ortada

Bu, yağ soğutmalı bilgisayarların tamamen bittiği anlamına gelmez. 2021’de bile insanların hala bunları yaptığını göreceksiniz . Düşünmen gereken bir şey mi? Muhtemelen hayır, ancak üstesinden gelinmesi gereken büyüleyici bir proje gibi görünüyor ve bazı durumlarda, örneğin tamamen sessiz pasif soğutmalı bir sisteme ihtiyaç duymak gibi, bunu denemek için pratik bir neden bile olabilir.